Pierwsze zwycięstwo Lions, Bears w playoff

- Nareszcie - mogą powiedzieć kibice Detroit Lions. Ich drużyna wygrała bowiem pierwszy mecz w tym sezonie National Football League, a stało się to dopiero w 14. serii spotkań ligi i po dwunastu z rzędu porażkach.

"Lwy" pokonały na własnym stadionie Minnesota Vikings 27-24 i była to pierwsza wygrana w NFL Marty Mornhinwega w roli pierwszego szkoleniowca.

Do wygranej Lions w głównej mierze przyczynił się quarterback Mike McMahon. Debiutujący w tym sezonie w lidze zawodnik zaliczył 316 jardów, "pobiegł" po jedno z przyłożeń i nie miał ani jednej straty.

Ekipa z Detroit (1-12), która przegrała poprzednie 9 meczów łączną różnicą zaledwie 38 punktów, była jednak blisko kolejnej porażki w dramatycznych okolicznościach.

Lions zdobyli decydujący touchdown na 10 minut przed końcem (jardowy bieg Schlesingera), po tym jak stracili 17 punktów z rzędu. Do przerwy gospodarze prowadzili 20-3, by po field goalu i dwóch przyłożeniach Randy Mossa przegrywać 20-24.

Zespół z Minneapolis (5-8) miał w końcówce meczu dwukrotnie piłkę na połowie Lions, ale nie był w stanie zbliżyć się na odległość wystarczającą do zdobycia wyrównującego field goala. Porażka prawdopodobnie przekreśla szanse na pięty z rzędu awans Vikings do playoff.

Do playoff awans zapewnili sobie natomiast Chciago Bears, po wygranej u siebie z Tampa Bay Buccaneers 27-3. Bears zagrają w tej fazie rozgrywek po raz pierwszy od 1994 roku.

Anthony Thomas "wybiegał" 173 jardów dla zespołu z Chicago (10-3), który wygrał dwucyfrową różnicą pierwszy raz od 1991 roku. Na minutę przed końcem meczu na świetlnej tablicy pojawił się napis "Da Bears are playoff bound" i wśród kibiców na Soldier Field wybuchła radość.

Porażka zakończyła serię trzech zwycięstw z rzędu Buccaneers (7-6) i zmiejszyła ich nadzieje na udział w playoff.

Wyniki 14. serii NFL (gosp. wersalikami)
Oakland Raiders - SAN DIEGO CHARGERS    13-6
NEW YORK GIANTS - Arizona Cardinals     17-13
New England Patriots - BUFFALO BILLS    12-9(dogr.)
CHICAGO BEARS - Tampa Bay Buccaners     27-3
Jacksonville Jaguars - CLEVELAND BROWNS 15-10
DETROIT LIONS - Minnesota Vikings       27-24
INDIANAPOLIS COLTS - Atlanta Falcons    41-27
KANSAS CITY CHIEFS - Denver Broncos     26-23(dogr.)