Pięciu Polaków wystartuje dziś w finale eliminacji żużlowej GP

Pięciu polskich żużlowców: Piotr Protasiewicz, Sebastian Ułamek, Krzysztof Buczkowski, Grzegorz Walasek i Krzysztof Kasprzak, wystąpi w sobotę w szwedzkiej Vetlandzie w turnieju, którego stawką będzie miejsce w przyszłorocznym cyklu Grand Prix.

Awans do mistrzostw świata w 2012 r. wywalczy czołowa trójka Grand Prix Challenge, a "Biało-czerwoni" wymieniani są w gronie faworytów.

Reklama

Z 16 uczestników większość ma za sobą starty w turniejach GP, albo jako stali uczestnicy cyklu, albo dzięki "dzikiej karcie". Szwed Antonio Lindbaeck występuje w tegorocznej edycji, ale radzi sobie słabo i poprzez eliminacje chce zapewnić sobie pozostanie w żużlowej elicie.

Protasiewicz, Ułamek, Walasek i Kasprzak byli już stałymi uczestnikami GP, ale sukcesów nie odnosili. Najbardziej doświadczony z nich jest 36-letni Protasiewicz, który startował aż w 55 turniejach, jednak ani razu nie udało mu się stanąć na podium. W tym roku jednak bardzo dobrze spisuje się w Stelmecie Falubazie Zielona Góra.

Duże doświadczenie ma także 35-letni Ułamek, który 30-krotnie występował w turniejach GP, a największy sukces odniósł w 2009 roku w Bydgoszczy, gdzie był trzeci. Nie uchroniło go to jednak wówczas przed wypadnięciem z cyklu MŚ. 27-letni Kasprzak w 15 występach raz stanął na podium - w 2007 roku sprawił niespodziankę, gdy startując z "dziką kartą" w Bydgoszczy ustąpił tylko Tomaszowi Gollobowi.

35-letni Walasek w 22 występach najwyżej uplasował się na czwartej pozycji, natomiast młodszy od niego o 10 lat Buczkowski do tej pory miał okazję jeździć w GP tylko w kilku wyścigach jako rezerwowy.

Z grona uczestników zawodów w Vetlandzie największe sukcesy ma w dorobku Duńczyk Hans Andersen, który wygrał cztery turnieje GP, a 16 razy stanął na podium. W latach 2007-2008 zajął piąte miejsca w klasyfikacji generalnej MŚ. Poprzedni sezon miał jednak niezbyt nieudany, a w tym bardzo słabo spisuje się w barwach Caelum Stali Gorzów Wlkp.

Lista startowa Grand Prix Challenge:

1. Jesper B. Monberg (Dania)

2. Simon Gustafsson (Szwecja)

3. Piotr Protasiewicz (Polska)

4. Peter Ljung (Szwecja)

5. Sebastian Ułamek (Polska)

6. Matej Zagar (Słowenia)

7. Krzysztof Buczkowski (Polska)

8. Wiktor Gołubowski (Rosja)

9. Bjaerne Pedersen (Dania)

10. Grzegorz Walasek (Polska)

11. Joonas Kylmaekorpi (Finlandia)

12. Hans Andersen (Dania)

13. Krzysztof Kasprzak (Polska)

14. Antonio Lindbaeck (Szwecja)

15. Martin Vaculik (Słowacja)

16. Leon Madsen (Dania)

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Grzegorz Walasek | Krzysztof Kasprzak | żużel | Piotr Protasiewicz

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje