Okiem eksperta - Filip Pawełka

Już w najbliższą niedzielę w Super Bowl XL o tytuł mistrzowski w NFL walczyć będą Pittsburgh Steelers i Seattle Seahawks. Swoimi uwagami na temat obu finalistów podzielił się z nami występujący w lidze niemieckiej Flip Pawełka.

Polak, który gra na pozycji wide receivera w Marburg Mercenaries, był w tym sezonie bliski awansu do German Bowl, ale jego drużyna w półfinale GFL przegrał po dramatycznym meczu z Hamburg Blue Devils 41-42. Pawełka był jednym z wyróżniających się zawodników...

Reklama

Wydaje mi się, że kluczem do zwycięstwa w tegorocznym Super Bowl będzie gra defensywy obydwu drużyn. Po stronie Seahawks kluczowym punktem będzie gra przedniej linii jak i linebackerów. Seahawks nie są "dużą" drużyna jeśli chodzi o te pozycje, co dotychczas nadrabiali szybkością. Będzie ciekawe zobaczyć jak poradzą sobie z bardzo fizyczną gra dołem Steelers. Linia ofensywy z Pittsburga jest duża i silna. Zwłaszcza w drugiej połowie sezonu i w playoffs dominowała swoich przeciwników. Wydaje mi się, ze Seahawks nie będą mieli problemów z zatrzymaniem biegów po zewnętrznej, ponieważ mają bardzo szybkich graczy na pozycji linebackerów - m.in. fenomenalnego w tym sezonie nowicjusza Lofa Tatupu. Jednakże wydaje mi się, że mogą mieć małe problemy z zatrzymaniem "siłowego" biegania przez środek, a konkretnie Jerome'a Betisa. Tu widze lekka przewagę Steelers.

Defensywa Steelers gra bardzo agresywnie i szybko, co będzie znacznie utrudniało grę Shaunowi Alexandrowi. Gra biegowa Seahawks koncentruje się głównie na lewej stronie, gdzie ich linia ofensywy jest bardzo mocna - uważana nawet za jedna z najlepszych w NFL. Aby jednak wygrać w takim meczu musza bardziej urozmaicić tę część gry.

Kusi mnie, by powiedzieć, że wprawdzie Roethlisberger grał fenomenalnie dotychczas ale w SB to się zmieni. Jest przecież młody i "niedoświadczony". Gra jednak z taką rutyną, że jest to wręcz zastraszające. Dlatego wydaje mi się, że Steelers zaczną grę od podań, aby rozciągnąć defensywę rywali, co otworzy drogę dla running backów. Bardzo ważne dla Steelers będzie, aby jak najszybciej użyć skutecznie TE Heatha Millera, który jest wystarczająco dobry aby urwać się rywalom.

Seahawks na pewno spróbują najpierw osiągnąć sukces przez biegi Alexandra. Powodzenie tej taktyki jest moim zdaniem bardzo ważne. Hasselback jest fenomenalnym QB i jeśli będzie miał "czym oddychać" to może poważnie uszkodzić Steelers. Nie ma wprawdzie prawdziwej broni w ataku powietrznym ale jego WR i TE grali dotychczas powyżej swoich umiejętności. Najważniejsze dla gry podaniem Seahawks będzie zatrzymanie szarżujących graczy rywali, którzy stawiają na nacisk na przeciwnego QB i często atakują wszystkim co maja (blitz).

Nie chciałbym prognozować zwycięzcy, ale jeśli musze to powiem: Steelers. Po tym jak przemaszerowali przez playoffs, mają ogromna wiarę w swoje umiejętności. Moja prognoza bazuje jednak bardziej na aspekcie emocjonalnym niz na ekspertyzie. Obie drużyny są bardzo dobre i trudno znaleźć jakieś słabości.

Filipa Pawełkę wysłuchał Witek Cebulewski

Dowiedz się więcej na temat: ekspert | NFL | Super Bowl | Filip

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje