O "Królu Arturze" Siódmiaku

Brutal, obieżyświat, rezerwowy, człowiek od czarnej roboty - tak określano Artura Siódmiaka jeszcze przed Mistrzostwami Świata w Chorwacji. Po wtorkowym meczu z Norwegią i zwycięskiej bramce w ostatnich sekundach nikt w Polsce nie ma wątpliwości, że piłkarz zasłużył na dwa nowe przydomki: "bohater" i "Król Artur".

Gol na 31:30 przeciwko Norwegii trafi na stałe do historii polskiego sportu. To pewne. Nazwisko Artura Siódmiaka będzie nierozerwalnie łączyć się z celnym rzutem do oddalonej o 30 metrów pustej bramki. Rzutem, który dał nam tak wiele: pozwolił awansować do półfinału, wyeliminował z nich drużynę Niemiec, w końcu wypełnił radością i zjednoczył polski naród, tak spragniony sukcesu.

Reklama

Wszystko to dał nam piłkarz z numerem 9, który w turnieju wcale nie należał do naszych czołowych zawodników.

"Każdy ma w życiu swoje pięć minut. Teraz mamy je my" - przyznał już po meczu rozpromieniony zawodnik.

I to pięć minut (właściwie piętnaście sekund) sprawiło, że nazwisko ponadstukilowego zawodnika znalazła się na ustach całej Polski. Wymieniają je zarówno inni szczypiorniści, trenerzy tej dyscypliny, dziennikarze, jak i kibice. Także ci, którzy do wtorku zupełnie nie mieli nawet pojęcia o jego istnieniu.

Właśnie dla tych ostatnich, mających czasem problem z wymówieniem nazwiska Artura Siódmiaka przygotowaliśmy krótki rys biograficzny nowego bohatera narodowego Polaków. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma faktami i ciekawostkami na temat 34-letniego szczypiornisty rodem z Wielkopolski.

Imię: Artur

Nzwisko: Siódmiak

Urodzony: 7 października 1975 w Wągrowcu

Wzrost: 192 cm

Waga: 103 kg

Pozycja na boisku: Obrotowy

Numer na koszulce: 9

Kariera klubowa:

- 1996 Nielba Wągrowiec

1996-2003 Wybrzeże Gdańsk

2003-2004 HBS Bascharage (Luksemburg)

2004-2005 Saint-Raphael (Francja)

2005-2006 Fadi Wintherthur (Szwajcaria)

2006-2008 Kadetten Schaffhausen (Szwajcaria)

2008 - TuS Nettelstedt-Luebbecke (Niemcy)

Kariera reprezentacyjna:

ponad 50 meczów. Wicemistrzostwo świata 2007. Superpuchar Europy 2008.

*5 lutego 2007 zawodnik został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Kilka miesięcy później otrzymał też tytuł "Honorowego obywatela Wągrowca" od burmistrza tego miasta.

*Choć występuje głównie w defensywie potrafi zagrać również w ataku. Wcześniej wielokrotnie występował w ofensywnych formacjach swoich drużyn.

*Jego szwagierka jest również piłkarką ręczną. To reprezentantka Polski, Karolina Siódmiak. Obecnie jej klubem jest francuskim Le Havre

*"Jest zawodnikiem od czarnej roboty. To bojownik, gra bardzo agresywnie. Gdy jest wypoczęty, prezentuje się bardzo dobrze" - powiedział o nim trener Daniel Waszkiewicz

*"Ciągle myślałem, co by było, gdyby Artur nie trafił w bramkę" - przyznał brat Artura, Tomasz Siódmiak, absolwent szkoły muzycznej i student farmacji.

* Gram twardo, bo piłka ręczna to twarda gra. Nie stosuję specjalnych uderzeń, ale nieraz widziałem zawodników opuszczających boisko ze złamaniami ręki, czy żuchwy" - przyznał sam Siódmiak w jednym z wywiadów.

Dowiedz się więcej na temat: roboty | siódmiak

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje