Nowe konkurencje mistrzostw Polski w kajakarstwie

Wyścigi kanadyjkarek, sztafety na 200 metrów oraz rywalizacja na dystansie pięciu kilometrów - to nowe konkurencje mistrzostw Polski w kajakarstwie, które w najbliższy piątek rozpoczną się w Poznaniu. Na torze Regatowym Malta wystartuje cała czołówka krajowa.

72. mistrzostwa Polski seniorów zapowiadają się niezwykle ciekawie, a to za sprawą nowych konkurencji jakie włączyła do mistrzostw świata i Europy Międzynarodowa Federacja Kajakowa. Po raz pierwszy w mistrzostwach Polski o medale rywalizować będą kanadyjkarki - tylko na 200 metrów. Póki co, kanadyjki wśród kobiet w Polsce nie cieszą się jeszcze większą popularnością.

Reklama

- W Polsce na kanadyjkach pływa na razie kilka zawodniczek. Ale Międzynarodowej Federacji Kajakowej zależy na promocji tej konkurencji. Dofinansowuje nawet zgrupowania dla kanadyjkarek. Federacja zastanawia się, czy w przyszłości nie spróbować włączyć kanadyjek pań do programu igrzysk olimpijskich - powiedział Andrzej Matczak, prezes Wielkopolskiego Związku Kajakowego, organizatora zawodów.

Nową, bardzo widowiskową konkurencją są sztafety jedynek na 200 metrów. Zawodnicy płyną z mety na linię startu do 200 m i z powrotem. Cała rywalizacja toczy się więc na niewielkiej przestrzeni, dzięki czemu jest bardzo przystępna w oglądaniu. Medale mistrzostw Polski zostaną rozdane w innej nowej konkurencji K-1 i C-1 mężczyzn na dystansie pięciu kilometrów.

- Wszystkie nowe konkurencje rozgrywane będą na najbliższych mistrzostwach świata, które w sierpniu odbędą się w Poznaniu. Mistrzostwa Polski też wykorzystamy do promocji tej imprezy - podkreślił Matczak.

W Poznaniu spodziewani są najlepsi polscy kajakarze i kanadyjkarze. Mistrzostwa kraju są bowiem jednocześnie drugą eliminacją do kadry seniorów na obecny sezon. - Pierwsza eliminacja odbyła się w kwietniu w ramach regat kwalifikacyjnych. Tym, którym się z różnych powodów nie powiodło, bądź nie mogli wystartować, będą teraz mieli drugą szansę na zakwalifikowanie się do reprezentacji. Dlatego wszyscy zawodnicy muszą poważnie potraktować mistrzostwa kraju - wyjaśnił Matczak.

Mistrzostwa rozpoczną się w piątek - w pierwszym dniu rozdane zostaną medale na 1000 m. W sobotę odbędą się eliminacje i finały na 500 i 200 m. W ostatnim dniu zawodów rozegrane zostaną sztafety na 200 m oraz wyścigi na pięć kilometrów. Początek regat codziennie od godz. 8.00.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: mistrzostwa polski | medale | wyścigi | rywalizacja | Poznań | mistrzostwo Polski

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama