NFL: Raiders z Janikowskim w play-off

W wielkim stylu zespół Sebastiana Janikowskiego Oakland Raiders wygrał decydujący o awansie do fazy playoffs mecz z New York Jets 31-7 (0-0, 21-0, 0-0, 10-10).

Mecz z racji transmisji w ogólnodostępnej stacji ESPN, rozpoczął się wieczorem czasu miejscowego, jako ostatni ze wszystkich rozgrywanych w niedzielę. Mimo iż do końca sezonu zasadniczego pozostały jeszcze dwie kolejki, drużyny przystąpiły do meczu świadome, że zwycięzca zapewniał sobie grę w play-off. Początek meczu pokazał, że goście raczej na wycieczkę do Kalifornii nie przylecieli. Formacje defensywne obu drużyn nie popełniły błędu w pierwszej kwarcie i zakończyła się ona bez punktów.

Goście radzili sobie całkiem nieźle również na początku drugiej ćwiartki, jednak ich akcje fantastycznym wyskokiem przerwał Eric Allen. Po ponad pięćdziesięcio-jardowym rajdzie między Nowojorczykami dotarł on z piłką do linii końcowej zdobywając przyłożenie, po którym dodatkowy punkt pewnym strzałem zdobywa Janikowski i obraz gry zmienił się diametralnie.

Publiczność, która po brzegi wypełniła Network Associate Coliseum ponad, tak głośno dopingowała Jeźdźców, że zawodnicy gości zaczęli uskarżać się sędziom, że nie słyszą gwizdków. Tak głośno dopingowani Raiders, graja wybornie. Obrona ekipy Oakland rozegrała najlepszy mecz w sezonie, gracze Jets jak ścięci padali na murawę po interwencjach olbrzymów z Kalifornii.

Atakujacy gospodarzy nie chcieli być gorsi i również znaleźli sposób na obronę Jets. Po dwóch składnych akcjach, Raiders jeszcze dwukrotnie wykonali 2 przyłożenia, po których Polski Kanonier dokopał po punkcie. Koledzy Janikowskiego, koncertową grą wprawili w szał radości wszystkich zgromadzonych na widowni. Goście tak oszołomieni hałasem widzów schodzą na przerwę do szatni w bardzo minorowych nastrojach, przegrywając aż 0-21.

Po przerwie ani kibice ani gracze z Oakland, nie zaprzestali uczty. Fani Raiders zgotowali swym pupilom taka owację, że Jeźdźcom w takiej atmosferze aż nie wypadało nie grać dobrze. Kontrolowali oni wydarzenia na boisku aż do końca spotkania. Na dwie minuty przed końcem przy stanie 28-0, mieliśmy polski akcent tej fiesty, swoją szansę otrzymał bowiem Janikowski. Siedzący na trybunach ojciec Sebastiana, Pan Henryk Janikowski, który wraz z Agentem Seba Paulem Healy przyleciał z Florydy na ten mecz, uśmiechał się tylko słysząc aplauz widzów po wejściu syna na boisko.

Owacyjnie witany Polak przez świętujących już awans do play-off, szalejących fanów Raiders, potwierdził wielką klasę. Uderzona przez Sebastiana piłka z 32 jardów poszybowała dokładnie w środek między słupki bramki. Po strzale Janikowskiego już nikt na stadionie nie siedział. Ponad 63000 widzów na stojąco gromkimi oklaskami dziękowało Jeźdźcom za pierwszy od 1993 roku awans do fazy play-off.

Goście na 28 sekund przed końcem zdobyli wprawdzie przyłożenie I 7 punktów, ale było to wynikiem rozluźnienia w szeregach Raiders, którzy szczęśliwi wiedzieli już, że będą grać w play-off nieco oddali pole rywalom.

Po meczu wielka euforia opanowała wszystkich członków ekipy Raiders. Trener Jon Gruden jest najmłodszym coachem w NFL i po raz pierwszy prowadzona przez niego drużyna zagra w fazie play-off.

Szkoleniowiec Raiders rozradowany nie krył wzruszenia:

- Nie wiem jak to określić słowami, to wspaniałe przeżywać taką radość. Cały sezon wszyscy ciężko harowaliśmy na ten sukces. Jestem bardzo szczęśliwy z tego, że to mnie przypadł zaszczyt tworzenia tej drużyny. Jesteśmy wspaniałym ciężko pracującym kolektywem, który zasłużył na awans. Zapewniam wszystkich, że jeszcze stać nas na wiele.

Sebastian również cieszył się z tego, ze w swoim pierwszym sezonie w NFL, od razu zagra w playoffs:

Gratulujemy Sebastian, dziś znów pokazałeś stuprocentową skuteczność. To twój pierwszy sezon w NFL i play-offs.

- Dziękuję, to miłe uczucie być w tak dobrej drużynie. Trochę się martwię gdyż nadciągnąłem któryś z mięśni i moje wykopy dzisiaj nie były z tego powodu najlepsze. Przed nami jeszcze dwa mecze sezonu zasadniczego, mam nadzieję, że do playoffs wszystko będzie w porządku z mięśniami i zagram na normalnym poziomie.

Pauzowała - Atlanta Falcons.

W poniedziałek wieczorem (wtorek rano polskiego czasu): Indianapolis Colts - Buffalo Bills.