NFL: Przegrana Raiders w Pittsburgu

Prawie 60 000 widzów, mimo zimna, zasiadło na stadionie Trzech Rzek w Pittsburgu, aby zobaczyć pojedynek Steelers z liderami AFC Oakland Raiders. Gospodarze, aby zachować cień szansy na grę w play-off, musieli ten mecz wygrać. Raiders w wypadku wygranej zapewniliby sobie awans do dalszej fazy rozgrywek. Niestety, zespół z Oakland przegrał po zaciętym pojedynku i kontrowersyjnej końcówce 20-21 (0-7, 17-0, 0-7, 3-7).

Ostatni raz w Pittsburghu ekipy te zmierzyły się 20 lat temu.

Dopingowani przez publiczność Steelers zaczęli znakomicie, udało im się oszukać obrońców z Oakland, zdobyć przyłożenie i objąć w pierwszej odsłonie prowadzenie 7-0.

Po zmianie stron to znów Sebastian Janikowski poderwał Jeźdźców do boju, potężnym strzałem z 40 jardów zdobywając pierwsze 3 punkty dla Raiders.

Chwilę potem, po wykopie Sebastiana, piłkę przejęli we własnej strefie Steelers, jednak nie na długo. Akcje graczy z Pensylwanii przerwał na 27 jardzie Eric Allen. Po przejęciu piłki, dobiegł on do linii końcowej, przyłożeniem zdobył 6 punktów. Dodatkowy punkt pewnym uderzeniem zdobył Janikowski i Raiders objęli prowadzenie 10-7.

Minutę przed przerwa Rich Gannon dostrzegł wychodzącego na pozycję Randy'ego Jordana. Ten przedarł się do linii końcowej, dodatkowy punkt dodał Sebastian i Jeźdźcy schodzili na przerwę, prowadząc 17-7.

W trzeciej kwarcie trwała zacięta walka w środku boiska. Oba zespoły nie mogły sforsować defensywy rywali. Ciężkie próby przyniosły powodzenie gospodarzom, którzy po dwóch przyłożeniach, zaraz na początku ostatniej kwarty, objęli prowadzenie 21-17.

Raiders, aby wygrać, musieli wykonać przyłożenie za 6 punktów, albo Janikowski musiał strzelić dwa field goal (po 3 punkty każdy).

"Polski Kanonier" jak na zawołanie, 11 minut przed końcem potężną bombą z 42 jardów, zredukował prowadzenie Pittsburga do 1 punktu.

Kilka minut później Polak był ponownie w centrum uwagi. 60 000 widzów zgromadzonych na widowni zamilkło zupełnie, gdy spiker przypomniał wszystkim obecnym na stadionie, że Sebastian od pięciu spotkań nie spudlował. Spiker chyba zapeszył...

Na 4 minuty przed końcem, Sebastian stanął przed szansą. Do piłki ustawionej na 44 jardzie wałbrzyszanin wziął krótki rozbieg, jednak tym razem niedokładnie trafił w piłkę. Jajowata piłka po kopnięciu Sebastiana poleciała wprawdzie wysoko, jednak nagle spadła niemal pionowo w dół, nie dolatując nawet do bramki Steelers. Wściekły Sebastian aż zacisnął zęby ze złości, jakby nie dowierzając, że to prawda.

W końcówce meczu doszło do przedziwnej sytuacji. W futbolu amerykańskim zespół posiadający piłkę ma 4 próby na przejście 10 jardów. Zwykle po trzech nieudanych próbach decyduje się na strzał na field goal lub na wykop z powietrza, jeżeli piłka jest zbyt daleko od bramki rywali.

Raiders byli w posiadaniu piłki na sekundy przed końcem, w "zasięgu" Janikowskiego. Tablica na stadionie pokazywała, że jest to ich trzecia próba. Rozgrywający Oakland, Rich Gannon, będąc przekonany, że ma jeszcze jedno podejście w zapasie, próbował doprowadzić piłkę bliżej linii końcowej

boiska, aby zmniejszyć Sebastianowi dystans na field goal. Niestety, nie zrobił tego skutecznie.

Gdy Sebastian już przygotowywał się do wejścia na murawę, aby wykonać zwycięski kop za 3 punkty. Ku zdumieniu wszystkich, okazało się, że była to czwarta próba, co oznaczało automatyczne przejęcie piłki przez Steelers, a w praktyce koniec meczu, gdyż zegar wskazywał 2 sekundy do końca. Okazało się, że w profesjonalnej NFL, niektórzy oficjele mają kłopoty z liczeniem do czterech.

Po meczu coach Raiders Jon Gruden przyznał:

- Myślałem, że jest to czwarta próba, jednak Rich Gannon (rozgrywający Raiders) przekonywał mnie, że jest to dopiero trzecia, a potwierdzała to tablica świetlna. Szkoda punktów, zwycięstwo było tak blisko.

Sędziowie w NFL nie mieli najlepszego tygodnia. W czwartkowym meczu w Minneapolis, gdzie miejscowi Vikings podejmowali Detroit Lions, po bardzo kontrowersyjnym przyłożeniu graczy Minnesoty, sędziowie przeglądali video zapis około 10 minut, po czym główny sędzia zapytał, ilu ochroniarzy dostanie, aby opuścić stadion. Gdy otrzymał odpowiedź, że dostanie sześciu "goryli", krzyknął touchdown, co oznaczalo zwycięstwo gospodarzy.

Na najbliższy mecz Raiders już wszystkie bilety zostały sprzedane. Drużyna Janikowskiego podejmować będzie bardzo mocny zespół New York Jets. Obie drużyny mają aspiracje do play-off. Zwycięzca niedzielnego meczu może już zapewnić sobie awans, natomiast porażka mocno skomplikuje sytuację którejś z drużyn.

Chris Reiko, USA INTERIA.PL

Wyniki 14. rundy spotkań NFL (gospodarze meczów wersalikami)

x -zapewnione mistrzostwo dywizji.

W tabelach kolejno: zwycięstwa, porażki, remisy, procent zwycięstw, małe punkty zdobyte, małe punkty stracone. Do fazy playoffs awansują zwycięzcy dywizji oraz po trzy drużyny z najlepszym bilansem z każdej konferencji.

Dowiedz się więcej na temat: awans | mecz | detroit | przegrana | NFL