NAC Breda wygrywa z ADO Den Haag

W trzech niedzielnych meczach pierwszej kolejki Eredivisie obyło się bez sensacji. Wicemistrza Holandii, Ajax, bez problemów pokonał na wyjeździe Groningen 2:0. Swoje spotkania wygrały także Feyenoord i rywal Polonii Warszawa w III rundzie kwalifikacyjnej do Ligi Europejskiej, NAC Breda.

W szlagierze kolejki, czyli meczu Groningen z Ajaksem, kibice zgromadzeni na Euroborgu na bramkę musieli poczekać do 41. minuty. Właśnie wtedy Luis Suarez oddał silny strzał na bramkę gospodarzy. Luciano z najwyższym trudem odbił piłkę, ale zrobił to tak nieszczęśliwie, że futbolówka trafiła wprost pod nogi Dennisa Romedahla. Ten przytomnie podał do Miralema Sulejmaniego, który nie miał problemów z wykończeniem akcji.

Druga bramka to także zasługa najlepszego zawodnika tego meczu, Suareza. W 72. minucie świetnie dośrodkował w pole karne Groningen, a przy asyście obrońcy w nieco ekwilibrystyczny sposób piłkę do siatki skierował Luciano. Ajax do końca spotkania atakował, ale więcej goli już nie padło.

Tymczasem na inaugurację rozgrywek swoich kibiców nie zawiedli gracze Feyenoordu, którzy rok temu w pierwszej kolejce niespodziewanie ulegli Heraclesowi Almelo 1:3.

Strzelanie na De Kuip rozpoczął już w dziesiątej minucie Jon Dahl Tomasson. Całą winę za tę bramkę ponosi Rens van Eijden. Zbyt słabo podał on głową do bramkarza NEC, momentalnie do futbolówki dopadł Duńczyk i na raty pokonał Gabora Babosa.

Druga bramka padła w 77. minucie. Obarczyć winą można za nią także Van Eijdena. Tym razem sfaulował on w polu karnym Diego Biseswara, za co sędzia ukarał go żółta kartką. Rzut karny na gola pewnie zamienił Leroy Fer.

77 minut na boisku w barwach NEC spędził Arkadiusz Radomski. Został zmieniony przez Dominica Kivuvu tuż po stracie drugiego gola przez ekipę z Nijmegen.

Swój mecz wygrał także NAC, rywal Polonii Warszawa w III rundzie kwalifikacyjnej do Ligi Europejskiej. Ekipa z Bredy pokonała na wyjeździe ADO Den Haag 2:1. Pod koniec pierwszej połowy Tim Glissen dograł do Anthony'ego Lurlinga, a ten po ładnym strzale zza pola karnego otworzył wynik spotkania.

Goście prowadzenie podwyższyli w 67. minucie za sprawą Matthew Amoaha, któremu asystował Robert Schidler. Gospodarze zdobyli honorową bramkę osiem minut później za sprawą Csabe Horvatha.

FC Groningen - Ajax Amsterdam 0:2 (0:1)

0:1 Sulejmani 41. min

0:2 Rommedahl 72. min

Feyenoord Rotterdam - NEC Nijmegen 2:0 (1:0)

1:0 Tomasson 10. min

2:0 Fer 77. min

ADO Den Haag - NAC Breda 1:2 (0:1)

0:1 Lurling 43. min