MŚ w kolarstwie: Spruch wicemistrzem świata!

W kolarskich mistrzostwach świata rozgrywanych we francuskim Plouay Zbigniew Spruch zdobył wicemistrzowski tytuł w wyścigu ze startu wspólnego. Polak po kapitalnym finiszu dał się tylko wyprzedzć Łotyszowi Romanasowi Vainsteinsowi. Jako trzeci linię mety minął Hiszpan Oscar Freire.

Medal Sprucha jest pierwszym w historii startów Polaków w mistrzostwach świata w kategorii elita od 1996 roku, gdy nastąpiło połączenie kolarstwa amatorskiego i zawodowego. To również pierwszym od 1989 roku medal polskich szosowców, gdy mistrzem świata amatorów został Joachim Halupczok.

Dotychczas najlepszym osiągnięciem reprezentanta Polski w rywalizacji z zawodowcami w mistrzostwach świata było 13. miejsce Marka Szerszyńskiego w japońskiej miejscowości Utsunomiya w 1990 roku.

W niedzielnym wyścigu, oglądanym przez ponad 100 tys. widzów, cała drużyna polska zasłużyła na ogromne słowa uznania. Piotr Chmielewski, Kazimierz Stafiej, Zbigniew Piątek, Piotr Przydział, Robert Radosz i Jarosław Rębiewski byli często widoczni na czele peletonu, pracując dla liderów zespołu Sprucha i Piotra Wadeckiego.

Na czwartej rundzie uciekał w niewielkiej grupie Przydział, ale wkrótce z niej odpadł. Na kolejnych okrążeniach publiczność widziała na czele peletonu samych Polaków, starających się zlikwidować 9-osobową ucieczkę, w której nie mieli swojego przedstawiciela. Maksymalna przewaga uciekającej grupy sięgała ośmiu minut. Od jedenastej rundy w sukurs Polakom przyszli Duńczycy.

Groźna dla biało-czerwonych ucieczka, w której do końca uczestniczyli Włoch Di Luca, Belg Marichal, Francuz Moreau i Szwajcar Beuchat (pozostałych pięciu stopniowo odpadło), została ostatecznie zlikwidowana na 233 km (35 km do mety).

W końcówce wyścigu mnożyły się odjazdy, przeważnie kilkuminutowe, z coraz mniejszego peletonu, w którym zostało ledwie 30 kolarzy.

Najbardziej aktywny był reprezentant Belgii Andrei Tchmil, który kilka razy próbował oderwać się od rywali. Groźnie zaatakował jeszcze na ostatnim kilometrze, ale próba długiego finiszu okazała się nieskuteczna. Dogoniła go rozpędzona grupa, którą przyprowadził na metę Vainsteins, minimalnie wyprzedzając Sprucha.

Zielonogórzanin, jadący bardzo czujnie i sprytnie, był jedynym polskim kolarzem w pierwszej grupie. Trzy minuty za nim ukończył wyścig Wadecki, a ze stratą ponad ośmiu minut dojechał do mety Piątek. Pozostali reprezentanci Polski zeszli z trasy.

Zwycięstwo 27-letniego Vainsteinsa, zawodowca od zaledwie trzech sezonów, nie jest niespodzianką. Łotysz udowodnił już wielokrotnie, że jest specjalistą od wyścigów klasycznych. W tym sezonie nie wygrał wprawdzie żadnego klasyku Pucharu Świata, ale w klasyfikacji generalnej tego cyklu jest trzeci.

W rankingu światowym kolarz z Rygi, mieszkający na stałe we Włoszech i reprezentujący włoską grupę Vini Caldirola, zajmuje obecnie szóste miejsce i po sukcesie w Plouay z pewnością awansuje. W igrzyskach w Sydney niwe startował, aby lepiej przygotować się do mistrzostw świata.

Mistrzostwa świata w Plouay zakończyły się wielkim sukcesem Polaków. Przypomnijmy, że złoty medal zdobył junior Peter Mazur w czasówce, dwa srebrne wywalczyli Spruch i Magdalena Sadłecka w wyścigu juniorek, a brązowy przypadł Łukaszowi Bodnar w jeździe na czas juniorów.

53. Zbigniew Piątek (Polska) 8.20

Dowiedz się więcej na temat: Oscary | Włochy | Belgia | medal | zbigniew | Oscar Freire