MŚ w biathlonie: Złoto Norwegów w sztafecie, Polacy daleko

Norwegia zdobyła złoty medal w sztafecie 4x7,5 km mężczyzn na mistrzostwach świata w biathlonie, które odbywają się w Chanty-Mansijsku na Syberii. Drugie miejsce zajęła Rosja, a trzecie Ukraina. Polacy zajęli 21. miejsce.

Norwegowie niemal cały czas biegli na czele stawki, jednak w końcówce, gdy wydawało się, że złoto mają już w kieszeni, presji nie wytrzymał lider Pucharu Świata Tarjei Boe. Musiał pokonać karną rundę, jednak jego przewaga była na tyle duża, że zdołał obronić pierwszą pozycję.

Reklama

Wystawiony przez trenera na pierwszej zmianie Ole Einar Bjoerndalen sięgnął po 16. w karierze złoty medal mistrzostw świata. Poza tym norweską sztafetę, która po raz trzeci z rzędu okazała się najlepsza w imprezach najwyższej rangi (MŚ-2009 i igrzyska olimpijskie w Vancouver), tworzyli Alexander Os i Emil Hegle Svendsen.

Do ogromnych przetasowań w czołówce doszło na pierwszym strzelaniu ostatniej zmiany. Biegnący na czele Niemiec Michael Greis, który w dorobku ma m.in. trzy złote medale olimpijskie z Turynu i trzy w tym samym kolorze zdobyte w MŚ, zupełnie pogubił się i musiał pokonać aż trzy karne rundy. Jego sztafeta, która przed dwoma laty wywalczyła brąz MŚ, w tym momencie spadła daleko poza lokatę medalową.

W tym samym momencie reprezentant gospodarzy Iwan Czerezow także pudłował, ale zrehabilitował się podczas ostatniej wizyty na strzelnicy. Na całym zamieszaniu najbardziej skorzystali Ukraińcy, którzy po raz pierwszy stanęli na podium w sztafecie. Mieli nawet szansę na srebro, ale Sergiej Sedniew nie dał rady Rosjaninowi.

Zawiedli wicemistrzowie olimpijscy Austriacy, którzy uplasowali się dopiero na dziewiątej pozycji.

Mirosław Kobus, Łukasz Szczurek, Grzegorz Bril i Krzysztof Pływaczyk byli w piątek jedną z najlepiej strzelających ekip - bez karnych rund i tylko z dziewięcioma doładowaniami, lecz ich dyspozycja biegowa pozostawiała wiele do życzenia. Ostatecznie zajęli 21. pozycję w stawce 26 sztafet, ze stratą ponad sześciu minut do zwycięzców.

Wyniki, sztafeta 4x7,5 km:

1. Norwegia (Ole Einar Bjoerndalen, Alexander Os, Emil Hegle Svendsen, Tarjei Boe) 1:16.13,9 (2 karne rundy+10 doładowań)

2. Rosja (Anton Szipulin, Jewgenij Ustiugow, Maksym Maksimow, Iwan Czerezow) strata 13,4 (0+8)

3. Ukraina (Aleksander Biłanienko, Andriej Deryzemlia, Serhij Semenow, Sergiej Sedniew) 28,4 (0+10)

4. Szwecja 31,8 (0+15)

5. Włochy 38,1 (1+11)

6. USA 38,1 (0+14)

7. Niemcy 51,4 (3+16)

8. Słowenia 1.09,0 (1+7)

9. Austria 1.17,9 (1+10)

10. Czechy 1.30,9 (0+13)

...

21. Polska (Mirosław Kobus, Łukasz Szczurek, Grzegorz Bril, Krzysztof Pływaczyk) 6.14,4 (0+9)

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty | biathlon

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje