MŚ alpejczyków - St. Anton: Gigant dla von Gruenigena

Michael von Gruenigen zwyciężył w slalomie gigancie podczas alpejskich mistrzostwach świata rozgrywanych w austriackim Sankt Anton. Szwajcar uzyskując czas 2.23,80 min wyprzedził o 0,35 sekundy Norwega Kjetil Andre Aamodta i o 0,38 sekundy reprezentanta Francji Frederica Covilli.

Narciarze rywalizowali na bardzo dobrze przygotowanej trasie, która miała 1336 metrów. Rozpoczynali walkę na wysokości 1778 metrów n.p.m. Pierwszy przejazd został ustawiony przez trenera Austriaków Mandla, a drugi - przez Szweda Kruga.

Po pierwszym przejeździe prowadził dosyć niespodziewanie Norweg Kjetil Andre Aamodt, który wyprzedzał reprezentanta gospodarzy Christiana Grubera i Włocha Alessandro Roberta. Główni faworyci do ostatecznego triumfu - Szwajcar von Gruenigen i Austriak Maier - zajmowali ex aequo czwarte miejsce.

Drugi przejazd był bardzo trudny technicznie, zawodnicy jechali mało rytmicznie. Taka trasa wymagała od narciarzy bardzo dobrego przygotowania kondycyjnego. Swój kunszt zademonstrował przede wszystkim Michael von Gruenigen, który zdecydowanie najszybciej przejechał trasę drugiego przejazdu. 29-letni specjalista od tej konkurencji (wygrał trzy slalomy giganty o Puchar Świata w tym sezonie) nie popełnił żadnego błędu i zasłużenie sięgnął po złoty medal.

Von Gruenigen był już mistrzem świata w slalomie gigancie przed czterema laty. Drugie miejsce zajął Norweg Kjetil Andre Aamodt, dla którego jest to już drugi medal na tych mistrzostwach, po złocie wywalczonym w kombinacji. 29-letni Aamodt w najważniejszych światowych imprezach - mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich - wywalczył już 15 medali i jest liderem klasyfikacji wszech czasów.

Trzecie miejsce wywalczył szósty po pierwszym przejeździe Francuz Frederic Covili, który o 0,01 s wyprzedził i tym samym pozbawił medalu faworyta gospodarzy Hermana Maiera. Maier, który przed mistrzostwami zapowiadał trzy złote medale, ani razu nie stanął na najwyższym stopniu podium i zdobył tylko dwa medale (srebrny w zjeździe i brązowy w supergigancie).