Mirco Lorenzetto liderem Tour de Pologne

Włoch Mirco Lorenzetto z ekipy Lampre, specjalista od trudnych finiszów, wygrał w Cieszynie czwarty etap 67. Tour de Pologne i zdobył żółtą koszulkę lidera.

Lorenzetto był najszybszy z grupy kilkudziesięciu kolarzy, wyprzedzając kolegę z drużyny Słoweńca Gregę Bole. Trzecie miejsce zajął zwycięzca ubiegłorocznego Tour de Pologne Włoch Alessandro Ballan (BMC).

Reklama

Na dziesiątej pozycji uplasował się najlepszy z Polaków, Marek Rutkiewicz.

Czwarty etap - z górami w połowie trasy i z długim dojazdem do Cieszyna po pagórkowatym terenie - dokonał pierwszej istotnej selekcji kolarzy. Do mety dojechała czołówka licząca 55 zawodników, w tym czterech Polaków.

Tylko kilka sekund do Lorenzetto stracili: Rutkiewicz, jego dwaj pomocnicy z reprezentacji kraju - Jacek Morajko i Tomasz Marczyński oraz Sylwester Szmyd.

Czołówka wyprzedziła o pół minuty drugą większą grupę, pod koniec której przyjechał zmęczony dotychczasowy lider, Australijczyk Allan Davis. Inni sprinterzy, którzy do tej pory nadawali ton rywalizacji, ponieśli wielominutowe straty.

Przez dłuższy czas etap stał pod znakiem ucieczki trzech kolarzy. Australijczyk Cameron Meyer, Holender Johnny Hoogerland i jadący w koszulce najlepszego +górala+ Kanadyjczyk Dominique Rollin uciekli z peletonu po 50. kilometrze. Podzielili między sobą punkty za górskie premie na Przełęczy Koniakowskiej, na Kubalonce i Zameczku, ale długo razem nie pojechali.

Na podjeździe pod Kubalonkę osłabł Rollin, potem Meyer, a najdłużej utrzymał się na prowadzeniu Hoogerland, którego uszczuplony już peleton dogonił na pierwszej rundzie w Cieszynie.

Zjazd z Kubalonki, pełen ostrych zakrętów, okazał się pechowy dla jednego z bohaterów warszawskiego etapu Szwajcara Michaela Schaera. Radio wyścigu poinformowało, że doszło do kraksy; kolarz ekipy BMC został odwieziony do szpitala ze złamanym obojczykiem.

W Cieszynie kolarze czterokrotnie wjeżdżali na krótko do Czeskiego Cieszyna (po raz pierwszy w historii Tour de Pologne przekroczył granice kraju). Na rundach zaatakował Włoch Marco Marcato i być może miałby szanse dojechania do mety, gdyby nie własne gapiostwo. Kończąc przedostatnie okrążenie, myślał, że to już finisz, podniósł ręce w triumfalnym geście i praktycznie zatrzymał się. Dopiero po kilkunastu sekundach zorientował się, że etap trwa, ale było już za późno na kontynuowanie ucieczki. Z półminutowej przewagi nie zostało nic.

Na prowadzącym pod górę i po kostce finiszu najwięcej sił zachował Lorenzetto, jeden z głównych pomocników nieobecnego na Tour de Pologne włoskiego mistrza sprintu Alessandro Petacchiego. W rozmowie z dziennikarzami nie ukrywał, że wreszcie wygrał coś na własny rachunek.

- Dla mnie był to idealny etap. Po Tour de France jestem w dobrej formie. Koszulkę lidera postaram się zachować jak najdłużej, choć będzie ciężko - mówił.

Wielu obserwatorów wyścigu nie daje mu jednak większych szans. Włoch żółty trykot może stracić już w czwartek na etapie, który będzie się kończyć sztywnym podjazdem na Równicę.

Zadowolony ze swej jazdy był Rutkiewicz. - Dziś było dość spokojne tempo. Jak oceniam swoją formę? Myślę, że jest dobrze, ale czy super, to okaże się jutro - powiedział Rutkiewicz.

Wyniki 4. etapu, Tychy - Cieszyn (180 km):

1. Mirco Lorenzetto (Włochy/Lampre) - 4:07.36

2. Grega Bole (Słowenia/Lampre)

3. Alessandro Ballan (Włochy/BMC)

4. Simon Geschke (Niemcy/Skil-Shimano) ten sam czas

5. Siergiej Łagutin (Uzbekistan/Vacansoleil) strata 2 s

6. Michael Albasini (Szwajcaria/HTC-Columbia)

7. Matthew Hayman (Australia/Sky) ten sam czas

8. Martin Pedersen (Dania/Footon-Servetto) 4

9. Pablo Lastras (Hiszpania/Caisse d'Epargne)

10. Marek Rutkiewicz (Polska-BGŻ)

..

25. Jacek Morajko (Polska-BGŻ)

26. Sylwester Szmyd (Polska/Liquigas)

29. Tomasz Marczyński (Polska-BGŻ) ten sam czas

57. Jarosław Marycz (Polska/Saxo Bank) 31

62. Mateusz Taciak (Polska-BGŻ)

65. Maciej Bodnar (Polska/Liquigas)

74. Mariusz Witecki (Polska-BGŻ)

77. Michał Gołaś (Polska/Vacansoleil)

85. Maciej Paterski (Polska/Liquigas)

86. Bartłomiej Matysiak (Polska-BGŻ)

90. Błażej Janiaczyk (Polska-BGŻ) ten sam czas

107. Marcin Sapa (Polska/Lampre) 6.08

156. Łukasz Bodnar (Polska-BGŻ) 9.39

klasyfikacja generalna:

1. Lorenzetto - 17:00.51

2. Bole strata 7 s

3. Ballan 8

4. Geschke 10

5. Kenny De Haes (Belgia/Omega Pharma) 14

6. Lastras 15

7. Łagutin

8. Hayman

9. Paul Voss (Niemcy/Milram)

10. Albasini ten sam czas

..

16. Rutkiewicz 17

29. Marczyński

30. Szmyd

34. Morajko ten sam czas

57. Janiaczyk 38

58. Matysiak 39

63. Marycz 44

70. Paterski

71. Taciak

78. Witecki

82. Maciej Bodnar

83. Gołaś ten sam czas

106. Sapa 6.17

148. Łukasz Bodnar 9.52

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: szmyd | Cieszyn | etap | pologne | Tour de Pologne | de Pologne | tour

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje