Mikołajczyk i Konieczna w blasku brązu kajakarskich MŚ

Beata Mikołajczyk (Kopernik Bydgoszcz) i Aneta Konieczna (Posnania Poznań) popłynęły w sobotę w węgierskim Szeged po brązowy medal kajakarskich mistrzostw świata w wyścigu K-2 na 500 m.

Lepsze od Polek były Austriaczki Yvonne Schuring i Viktoria Schwarz oraz Niemki Franziska Weber i Tina Dietze. Mikołajczyk i Konieczna straciły do triumfatorek 0,732 s.

Reklama

Dla polskich kajakarek to trzeci wspólny medal zdobyty na ważnej imprezie.

Drogi Koniecznej i Mikołajczyk po raz pierwszy połączyły się w 2005 roku podczas zawodów PŚ w Poznaniu. W osadzie K2 zajęły pierwsze miejsce na 200 m i drugie na 500 m. Krótko przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie, znów w stolicy Wielkopolski, wystąpiły wspólnie w Pucharze Świata wygrywając finał na 500 m. W stolicy Chin w 2008 roku uratowały honor polskich kajaków, zdobywając jedyny w tej dyscyplinie medal (srebrny).

Potem ich drogi się rozeszły. Konieczna zdecydowała się na urlop macierzyńskich i w 2009 roku w ogóle nie startowała. Z kolei Mikołajczyk wspólnie z Małgorzatą Chojnacką (obecnie Wardowicz) zdobyła złoty medal mistrzostw świata w K2 na 1000 m w kanadyjskim Dartmouth.

W MŚ 2010 w Poznaniu Mikołajczyk musiała zmienić konkurencję, bowiem jej kolejna partnerka zdecydowała się urodzić dziecko. Kajakarka w jedynce zajęła szóste miejsce na 500 m i siódme na 1000 m. Konieczna z kolei po powrocie do sportu, wspomogła w Poznaniu osadę K4 zdobywając brązowy medal.

Od początku sezonu zawodniczki znów pływają razem. Dwa miesiące temu w Belgradzie sięgnęły po srebrny medal mistrzostw Europy na 500 m.

Konieczna to najwybitniejsza polska kajakarka w historii. Czterokrotnie brała udział w igrzyskach olimpijskich, zdobywając trzy medale. W Atlancie debiutowała w wieku 18 lat. Multimedalistka mistrzostw świata i Europy karierę rozpoczynała w KKS Gorzów Wlkp; od 2001 roku reprezentuje barwy Posnanii. Absolwentka Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. Uhonorowana m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

O siedem lat młodsza Mikołajczyk to wychowanka Łączności Bydgoszcz, który zmienił później nazwę na UKS Kopernik. Największy sukces to wicemistrzostwo olimpijskie wywalczone w Pekinie. Absolwentka Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Aneta Konieczna: ur. 11 maja 1978 roku w Krośnie Odrzańskim; klub: Posnania Poznań; największe sukcesy: srebrny medal igrzysk Pekin 2008 i dwa brązowe - Sydney 2000 i Ateny 2004; zdobywczyni 15 medali MŚ, w tym dwóch złotych (Mediolan 1999, Sewilla 2002), oraz sześciu mistrzostw Europy.

Beata Mikołajczyk: ur. 15 października 1985 w Bydgoszczy; klub: UKS Kopernik Bydgoszcz; największe sukcesy: srebrny medal igrzysk Pekin 2008, złoty medal MŚ Dartmouth 2009, brązowy medal MŚ Szeged 2011, sześciokrotna medalistka ME.

medalistki wyścigu K-2 500 m:

1. Yvonne Schuring, Viktoria Schwarz (Austria) 1.37,071

2. Franziska Weber, Tina Dietze (Niemcy) 1.37,275

3. Beata Mikołajczyk, Aneta Konieczna (Polska) 1.37,803

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Aneta Konieczna | kajakarstwo

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje