Liga Mistrzów: Skonto - Wisła 1:2

W pierwszym meczu drugiej rundy eliminacji do Ligi Mistrzów Wisła Kraków pokonała Skonto Ryga 2:1. Rewanż odbędzie się za tydzień w Krakowie. Skromne zwycięstwo przybliża piłkarzy z Krakowa do gry w kolejnej rundzie z FC Barceloną.

O początku meczu Wiślacy mieli zdecydowaną przewagę i byli bardzo blisko zdobycia prowadzenia. Najpierw w 7. minucie Kamil Kosowski uderzył piłkę głową minimalnie niecelnie, a minutę później podobnej sytuacji nie wykorzystał Mirosław Szymkowiak. Krakowianie próbowali zaskoczyć łotewskiego bramkarza strzałami z dystansu, jednak ani Żurawskiemu ani Czerwcowi nie udało się strzelić bramki.

Gospodarze ograniczali się do wyprowadzania kontrataków. Pod koniec pierwszej połowy, po jednym z nich oraz po błędzie wiślackiej obrony, tylko wyśmienita interwencja Artura Sarnata uchroniła podopiecznych Franciszka Smudy od utraty bramki.

Trzy minuty po przerwie krakowianie wykonywali rzut rożny. Ryszard Czerwiec dośrodkował piłkę w pole karne, a ta spadła pod nogi Arkadiusza Głowackiego, który strzelił pierwszą bramkę dla Wisły.

W 55. minucie mogło być już 2:0, ale strzał z 20. metrów Szymkowiaka obronił bramkarz Skonto. Po tej akcji obie drużyny zaczęły grać bardzo chaotycznie. Piłkarze Skonto bardzo często nieprzepisowo zatrzymywali krakowian, stąd wiele rzutów wolnych. Te w okolicach pola karnego próbował na bramkę zamienić Szymkowiak, lecz ani razu nie udało mu się pokonać bramkarza gospodarzy.

W 78. minucie piłkarze z Rygi wyprowadzili skuteczny kontratak. Piłkę na 20 metrze otrzymał Korgalidze i mocnym strzałem pod poprzeczkę pokonał Artura Sarnata.

Tylko dwie minuty gospodarze cieszyli się remisem. Po wznowieniu gry piłkę w polu karnym otrzymał Frankowski, strzelił z woleja na bramkę, ale jeden z obrońców Skonto zagrał piłkę ręką. Sędzia podyktował rzut karny, który na bramkę zamienił Żurawski.

Zwycięstwo w Rydze, przybliża piłkarzy Wisły do meczu w III rundzie z Barceloną.

Skonto Ryga - Wisła Kraków 1:2 (0:0)

Bramki:

dla Skonto - Lewan Korgalidze (78);

dla Wisły - Arkadiusz Głowacki (48), Maciej Żurawski (80-karny).

Żółte kartki: Aleksander Rehviaszwili (Skonto) i Arkadiusz

Głowacki (Wisła). Sędziował: Nils Sundall (Szwecja). Widzów 2 tys.

Skonto: Piedels - Zakreczevskis, Zemlinskis, Blagonadezdins, Rehviaszvili - Buibkus, Verpakovskis, Kolesniczenko, Dereszkinas (75, Korgalidze) - Menteszaszvili, Czernow (63, Miholaps)

Wisła: Sarnat - M. Zając, B. Zając, Moskal, Głowacki - Pater (72, Sunday), Szymkowiak, Czerwiec, Kosowski - Frankowski (83, Kulawik), Żurawski

Wyniki pozostałych spotkań:

Slavia Mozyrz - Inter Bratysława 0:1 (0:1)

Bramka: Radoslav Kunzo (43). Widzów: 2 420

Torpedo Kutaisi - FC Kopenhaga 1:1 (0:1)

Bramki: dla Torpedo - Michaił Aszvetia (80); FC Kopenhagi - Sibusiso Zuma (43). Widzów: 15 tys.

Szachtar Donieck - Lugano 3:0 (1:0)

Bramki: Aleksiej Bakariew (20), Anatolij Timoszczuk (57), Andrij Worobiej (65). Widzów: 35 000

Lewski Sofia - Brann Bergen 0:0

Omonia Nikozja - Crvena Zvezda Belgrad 1:1 (0:1)

Bramki: dla Omonii - Gunter Thiebaut (70); dla Crveny Zvezdy - Michajło Pjanović (30). Widzów: 20 tys.

Steaua Bukareszt - Sloga Jugomagnat Skopje 3:0 (2:0)

Bramki: Claudiu Raducanu dwie - (1, 20), Eugen Trica (83). Widzów: 9000.

Anderlecht - Sherif Tiraspol 4:0 (2:0)

Bramki: Bertrand Crasson 19 80, Glen de Boeck 41, 68. Widzów 22 000.

Ferencvaros - Hajduk Split 0:0

Galatasaray Stambuł - Vllaznia Szkodra 2:0 (1:0)

Bramki: Umit Karan (18), Suat Kaya (90). Widzów: 13 tys.

Teatanic Maribor - Glasgow Rangers 0:3 (0:1)

Bramki: Tore Andre Flo dwie - (39, 74-karny), Christian Nerlinger (57). Widzów:7500.

Bohemians Dublin - Halmstad BK 1:2 (1:1)

Bramki: dla Bohemiansu - Glen Crowe (24); dla Halmstad - Tommy Johnsson (31-karny), Stefan Selakovic (55).

FC Porto - Barry Town 8:0 (5:0)

Bramki: Jesus Pena (11, 50, 52, 71), Deco Sousa (20-karny, 21-karny, 42), Fred Soderstrom (40). Widzów: 41 000.