Lietuvos Rytas - Zepter Idea Śląsk 91 : 101

Punkty: Lietuvos: Javtokas 17, Siskauskas 16, Giedraitis 16, Elliott 16, Sestokas 14, Grant 6, Macijauskas 6 Zepter: Wójcik 26, Tomczyk 21, Miglinieks 15, Zieliński 12, Adomaitis 11, Avlijas 11, Jamison 5, Marks 0, Kościuk 0, Cielebąk 0

Pierwsze dwie kwarty były wyrównane. Koszykarze obydwu zespołów nienajlepiej bronili dostępu do kosza i z łatwością zdobywali punkty, co powodowało, że prowadzenie - z wyjątkiem pierwszych trzech minut, kiedy przewagę mieli gospodarze - zmieniało się prawie po każdej akcji.

Wrocławianie słabo rozpoczęli mecz i po niespełna 150 sekundach przegrywali, m.in. po rzucie Sestokasa za trzy punkty, 1:8.

Zepter zaczął odrabiać straty po wejściu na parkiet debiutującego w drużynie mistrzów Polski, amerykańskiego środkowego Haralda Jamisona. Jamison, grający w miejsce kontuzjowanego McNaulla, dobrze spisywał się w obronie, miał kilka przechwytów i zbiórek. W połowie pierwszej kwarty rzut Raimondasa Miglinieksa za trzy punkty, pozwolił wrocławianom doprowadzić do pierwszego remisu 13:13.

W zespole Zeptera Idei bardzo dobrze w tym okresie gry spisywał się w ataku Adam Wójcik, który po podaniach Miglinieksa bądź akcjach indywidualnych zdobywał kolejne kosze (do przerwy miał na koncie 20 punktów).

Przełomowym momentem spotkania były końcowe minuty trzeciej kwarty. Koszykarze Zeptera w niespełna 120 sekund zdobyli 10 punktów. Najpierw, przy prowadzeniu drużyny mistrzów Litwy 68:65, Miglinieks trafił zza linii 6,25 m doprowadzając do remisu, a w kolejnej akcji zdobył dwa punkty. Kosze Zielińskiego i rzuty za trzy Adomaitisa i Avlijasa oraz ponownie Miglinieksa dały zespołowi Zeptera prowadzenie 80:72 - na minutę i 10 sekund przed końcem tej części gry.

Litwini, mający w składzie dwóch olimpijczyków z Sydney - Andriusa Giedraitisa i Ramunasa Siskauskasa, nie potrafili sobie poradzić z agresywniejszą obroną wrocławian. Zespół Lietuvos przegrał tę kwartę 21:30 i do ostatnich 10 minut meczu gracze Zeptera Idei przystępowali z 10 punktowym prowadzeniem 82:72.

Początek czwartej kwarty był pomyślny dla podopiecznych trenera Andreja Urlepa. Piątka w składzie: Miglinieks, Jamison, Tomczyk, Avlijas i Adomaitis, zdołała zwiększyć prowadzenie do kilkunastu punktów.

W 34 minucie spotkania, po rzucie Tomczyka "za trzy", Zepter wygrywał różnicą 17 punktów: 91:74. Wrocławianie poczuli się już pewni zwycięstwa i zaczęli popełniać proste błędy w ataku, nie trafiali z dogodnych pozycji. Przez dwie i pół minuty Polacy nie zdobyli żadnego punktu. Rzut z dystansu Siskauskasa i indywidualne akcje kończone wejściem pod kosz bądź rzutami wolnymi w wykonaniu Amerykanina Erica Elliotta, pozwoliły drużynie Lietuvos zmniejszyć przewagę mistrzów Polski do sześciu punktów (91:85).

Pierwsze punkty, po długim okresie słabej gry w ofensywie, zdobył Maciej Zieliński dobijając trzykrotnie piłkę po swoich rzutach, co pozwoliło mistrzom Polski podwyższyć prowadzenie do ośmiu punktów, 93:85. W końcówce Litwini jeszcze raz, na 53 sekundy przed końcem, zniwelowali przewagę Zeptera do sześciu punktów (97:91),ale na dalsze odrobienie strat mistrzom Litwy zabrakło już czasu.

Po meczu, trener Andrej Urlep powiedział: - Wygraliśmy dzięki dobrej, zespołowej grze. Zwycięstwo cieszy, bo Lietuvos to dużo bardziej wymagający rywal niż dwie poprzednie drużyny, które pokonaliśmy. O wygranej zadecydowała dobra obrona w końcówce trzeciej kwarty i w początkach czwartej. "Twarda" defensywa spowodowała, że w połowie ostatniej kwarty wrocławscy zawodnicy odczuwali zmęczenie i stąd słabszy okres gry. Jestem zadowolony z postawy wszystkich zawodników, w tym debiutującego w zespole Amerykanina Jamisona, a szczególnie z jego gry w obronie.

Minuta po minucie

I kwarta

1. min - Skuteczna akcja Javtokasa otwiera mecz, a po chwili jest już 5:0

2. min - Pierwsze punkty dla Zeptera (wolny Zielińskiego), ale w odpowiedzi za 3 trafia Sestokas

3. min. - Niecelna "3" Wójcika, ale w następnej akcji Wócijk trafia po asyście Miglinieksa

4. min. - Na parkiecie pojawił się Jamison i po jego zbiórce i po kontrze Wójcik 2+1

5. min - Miglinieks trafia "3" i pierwszy w meczu remis (13:13)

6. min - Zza linii 6,25 m rzuca także Siskauskas, ale odpowiada z półdystansu Wójcik

7. min - Tomczyk skutecznie kończy kontrę (2+1) i Zepter po raz pierwszy prowadzi

8. min. - Jamison nieskutecznie wykonał 2 wolne, ale popisał się zbiórką w obronie

9. min - Grant dobija spod kosza, w rewanżu Miglinieks po raz drugi popisuje się "3"

10. min - Rzut Tomczyka tuż przed syreną celny. Koniec I kwarty (25:27)

II kwarta

11. min - Dwukrotnie łatwe punkty spod kosza zdobywa Javtokas

12. min - Ponownie Jamison nie trafia dwóch wolnych

13. min - Z półdystansu trafia Tomczyk, a w rewanżu spod kosza Giedraitis

14. min - Wójcik faulowany przy "3" i trafia trzy wolne

15. min. - Zbiórka Avlijasa, który świetnie podaje do Wójcika, który kończy kontrę

16. min - Wójcik trafia dwa wolne

17. min - Tomczyk celnie z półdystansu, ale akcją 2+1 popisuje sie Grant

18. min - Jamison nie trafia spod kosza, ale skutecznie dobija Wójcik

19. min - Kolejne punkty Wójcika, a po chwili druga "3" Avlijasa i Zepter prowadzi

20. min - Elliot rzutem z półdystansu kończy kontrę wilnian i czas dla Zeptera

20. min - W końcu wolnego trafia Jamison, a Avlijas trafia z kontry. Koniec II kwarty (51:52)

III kwarta

21. min - Punkty Tomczyka otwierają II część

22. min - Celna "3" Siskauskasa, ale pod koszem znów skuteczny Wójcik

23. min - Przechwyt Tomczyka i punkty z półdystansu Zielińskiego. Wymiana "3" Giedraitis i Tomczyk

24. min - Gra typu run and gun - wymiana ciosów często bez obrony

25. min - Miglinieks karci "3" strefę 2-3 Litwinów i remis (68:68)

26. min - Indywidualna akcja Miglinieksa celna

27. min - Świetne podanie Miglinieksa do Zielińskiego i punkty

28. min - Adomaitis trafia za trzy, w rewanżu dwa celne wolne Javtokasa

29. min - Dobra akcja w ataku zakończona "3" Avlijasa i przewaga Zeptera rośnie

30. min - Indywidualna skuteczna akcja Adomaitisa i koniec III kwarty (72:82)

IV kwarta

31. min - Jamison hakiem zdobywa punkty i Zepter ma już 12 punktów przewagi

32. min - Dobra obrona Zeptera, a w ataku Miglinieks trafia z półdystansu. Czas dla Lietuvos

33. min - Kolejna strata Litwinów, w rewanżu Adomaitis lobem zdobywa punkty

34. min - Po raz drugi zza linii 6,25 m trafia Tomczyk

35. min - Elliot skutecznie kończy kontrę i przewaga Zeptera maleje do 11 "oczek"

36. min - Spod kosza trafia Macijauskas, a w ataku "kroki" Wójcika

37. min - Zepter gubi się w ataku, a w rewanżu dwa wolne trafia Elliot

38. min - Zieliński przerywa niemoc w ataku. Celna "3" Siskauskasa

39. min - Macijauskas trafia za trzy i tylko 3 punkty przewagi Zeptera

40. min - Wójcik zdobywa spod kosza swoje kolejne punkty

40. min - "100" "łamie" Tomczyk i koniec meczu