Landon Donovan piłkarzem roku w USA!

Napastnik San Jose Earthquakes i reprezentacji Stanow Zjednoczonych, Landon Donovan został wybrany przez dziennikarzy najlepszym pikarzem roku 2002. Czy to napewno słuszny wybór? Nie wszyscy podzielają to zdanie.

20-letni Donovan został najmłodszym laureatem w dwunastoletniej historii plebiscytu, wyprzedzając weteranów bramkarza Brada Friedela (Blackburn Rovers) oraz pomocnika Claudio Reyne (Sunderland). Według wielu to właśnie Friedelowi należała się nagroda, przecież na mundialu jak i w lidze angielskiej broni wyśmienicie, a bez jego kapitalnych interwencji w Korei Amerykanie wiele by nie zwojowali.

Reklama

O wyborze Donovana zadecydowała jego postawa na mundialu, gdzie Amerykanie okazali się rewelacją, a on strzelil 2 gole, z czego jeden Polakom. - Gdyby Polacy grali we wszystkich meczach tak jak z nami, doszliby do finału - mówił wspominając azjatycki mundial piłkarz roku 2002 w USA.

Na talencie Donovana już w 1999 roku poznali się Niemcy z Bayeru Leverkusen, podpisując z siedemnastoletnim wówczas młodzieńcem długoletni kontrakt, którego długość i wartość jest szczelnie objęta tajemnicą. Co ciekawe podpisywanie zawodowych kontraktów z małoletnimi sportowcami w USA jest nielegalne, ale w Niemczech widać nie.

Po podpisaniu kontraktu jeszcze w 1999 roku Donovan uwierzył w siebie i został uznany najlepszym pilkarzem Mistrzostw Świata Under-17 w Nowej Zelandii.

Po dwóch latach pobytu w Niemczech i rozłąki z siostrą bliźniaczką, Donovan zimą 2001 wrocił do rodzimej Kalifornii, zostając wypożyczonym do San Jose Earthquakes. W San Jose akurat nowi właściciele przejęli klub zatrudnili też kanadyjskiego trenera Franka Yallopa. Dziś już niewielu pamięta, że to właśnie byly gracz Ipswich Town Frank Yallop, postawił na Donovana i to dzięki niemu gwiazda Landona została odpowiednio wypromowana.

Poczatków po powrocie w rodzinne strony Donovan wcale nie miał rewelacyjnych. Na jednym z treningow w San Jose wywołał salwy śmiechu gdy żalił się trenerowi, że powinien odgwizdywać faule na nim podczas gry, ponieważ ..obrońcy są od niego więksi!

Donovan jednak szybko zrozumiał amerykańską piłkę. Z meczu na mecz rozkręcał się i co najważniejsze, wykorzystując szybkość i spryt strzelał coraz więcej bramek.

Został też wybrany najlepszym piłkarzem meczu gwiazd MLS w roku 2001 i poprowadził swój nowy klub do mistrzowskiego tytułu. Mial też szczęście do spektakularnych goli. W finale ligi MLS w 2001 roku strzelił piękną bramkę Los Angeles Galaxy, zza linii pola karnego z pierwszej piłki uderzając w samo okienko.

Udane występy na boiskach amerykańskich Donovana, szybko przekonały trenera kadry USA Bruce'a Arene i coraz częściej sięgał po utalentowanego przystojniaka. Na Mundialu Amerykanie okazali się rewelacją, a Donovan przez fachowcow uznany został za jednego z najlepszych w zespole USA.

Po przylocie z Mundialu, Donovan nie mógł skoncentrować się na piłce, bowiem natychmiast był rozrywany przez wszystkich producentów telewizyjnych talk-show, na które latał po calej Ameryce.

Przez kilka tygodni było pełno Donovana w telewizji ale nie na boisku. Kibice w San Jose mają za złe Donovanowi, że zamiast trenować z drużyną Earthquakes, nakręcał jakieś programy dla nastoletnich dziewcząt i że przez to mistrzowie ligi MLS odpadli w pierwszej rundzie play-off.

Czy Donovan myślami nie był już w innym klubie? Wszystko możliwe bowiem jego wypożyczenie skończyło się wraz z końcem sezonu Earthquakes.

Gdzie zagra teraz? W jakiej lidze? W jakim klubie? Na jakim kontynencie? ? to w tej chwili najciekawsze w sprawie Donovana. Sam zainteresowany przed mediami udaje patriotę i zarzeka się, że będzie on budował potęgę piłki noznej w USA i że wszystko zrobi żeby grać w USA.

Związany jest jednak kontraktem z Bayerem Leverkusen a Niemcy nie zwykli dokładać do interesu. Można się spodziewać, że najprawdopodobniej dobrze wypromowanego Donovana będą chcieli wreszcie umieścić jeśli nie u siebie to w jakimś europejskim klubie.

Czy wygrał w plebiscycie 2002 pilkarz najlepszy? Trudne pytanie gdyż wyniki wszystkich plebiscytów są mniej lub bardziej kontrowersyjne. Wygrał napewno pilkarz najbardziej medialny, często pokazywany w telewizji, w prasie. Wielu dziennikarzy czy kibiców sportowych w USA nawet nie zna innego pilkarza amerykańskiego poza Donovanem.

Sponsorem plebiscytu od początku, czyli już przez 12 lat jest Honda. Jako nagrodę Donovan odebrał więc model Accord EX V-6 Sedan. Jak to się ma w porównaniu do warunków polskich - ano tak jakby np. Jurkowi Dudkowi w nagrodę za zostanie piłkarzem roku dano malucha, albo Michalczewskiemu Poloneza. Tak sie składa, że Donovan już od dawna wozi swoje wielbicielki, jeżdżąc swoją najbogatszą wersją luksusowego BMW.

Chris Reiko, USA

chrisreiko@hotmail.com

Dowiedz się więcej na temat: Amerykanie | san jose | USA

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje