Kowalczyk zwyciężczynią plebiscytu "Przeglądu Sportowego" i TVP

Trzykrotna medalistka olimpijska z Vancouver w biegach narciarskich oraz zdobywczyni Pucharu Świata Justyna Kowalczyk zwyciężyła w 76. edycji plebiscytu "Przeglądu Sportowego" i Telewizji Polskiej na dziesięciu najlepszych sportowców w 2010 roku.

- Jesteśmy bardzo, bardzo dumni i szczęśliwi, że nasze dziecko otrzymało wspaniały prezent od was kibiców - powiedziała wzruszona Janina Kowalczyk, która w towarzystwie męża Józefa odebrała na scenie warszawskiego Teatru Polskiego statuetkę championa autorstwa znanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa.

Reklama

Z kolei Justyna Kowalczyk w przekazie z Val di Fiemme, zadedykowała nagrodę prezesowi PKOl Piotrowi Nurowskiemu, który 10 kwietnia zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. "Brakuje nam pana" - podkreśliła zawodniczka z Kasiny Wielkiej. W niedzielę wystartuje jako liderka do ostatniego etapu Tour de Ski.

Kowalczyk powtórzyła sukces sprzed roku. Jest czwartym przedstawicielem narciarstwa, który triumfował w tym plebiscycie.

Przed nią zwyciężali: Stanisław Marusarz (1938), Józef Łuszczek (1978) oraz Adam Małysz (2001, 2002, 2003, 2007). Narciarzem był także znakomity sportowiec, specjalizujący się również w lekkiej atletyce, hokeju na lodzie, piłce nożnej i łyżwiarstwie szybkim Wacław Kuchar - najlepszy w inaguracyjnym plebiscycie "PS" w 1926 roku.

Za Kowalczyk uplasowali się: indywidualny i drużynowy mistrz świata na żużlu Tomasz Gollob oraz dwukrotny srebrny medalista zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver w skokach narciarskich Adam Małysz.

Najlepszych polskich sportowców wybierali czytelnicy "PS" i telewidzowie. Oddawanie głosów na czołową dziesiątkę za pomocą sms-ów trwało do ostatniej chwili przed uroczystością w teatrze.

Kapituła złożona z dziennikarzy "Przeglądu Sportowego" i TVP uznała, że tytuł drużyny roku należy się podopiecznym trenera Marka Cieślaka, żużlowym mistrzom świata: Tomaszowi Gollobowi, Jarosławowi Hampelowi, Rune Holcie, Adrianowi Miedzińskiemu i Januszowi Kołodziejowi.

Statuetkę dla najlepszego trenera roku, ojca sukcesów Justyny Kowalczyk - Aleksandra Wierietielnego, odebrała jego córka Matylda.

Tytułem "Odkrycie Roku" uhonorowano mistrza świata w podnoszeniu ciężarów w wadze 85 kg Adriana Zielińskiego z klubu Tarpan Mrocza.

Statuetkę za najlepszą imprezę roku przyznano organizatorom Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Warszawie.

Trenera i menedżera, koordynatora turnieju piłkarskiego "Z podwórka na stadion" Tomasza Zabielskiego wyróżniono nagrodą animatora amatorskich imprez sportowych, natomiast Telewizję Polską - za najlepszy projekt medialny, którym była obsługa 21. zimowych igrzysk.

Po raz pierwszy statuetkę superchampiona otrzymali: za całokształt kariery Leszek Blanik - medalista olimpijski w gimnastyce sportowej w skoku, złoty z Pekinu i brązowy z Sydney oraz piłkarz ręczny Karol Bielecki, szczególny heros - jak podkreśliła kapituła, który po utracie oka niezwykle szybko powrócił do wielkiego sportu.

Dla urodzonej 23 stycznia 1983 roku w Limanowej Justyny Kowalczyk, rok 2010 był najlepszym w dotychczasowej karierze. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach trzy razy stawała na podium olimpijskim w Vancouver, odbierając złoty medal za bieg na królewskim dystansie 30 km techniką klasyczną, srebrny za sprint tą samą techniką oraz brązowy za bieg łączony na 15 km.

Podopieczna trenera Wierietielnego po raz drugi z rzędu triumfowała w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz zdobyła dwie małe Kryształowe Kule za sprinty i rywalizację na dystansach.

W sobotę, kiedy ogłoszono wyniki plebiscytu, wygrała we włoskim Val di Fiemme bieg Pucharu Świata w ramach Tour de Ski na 10 km techniką klasyczną ze startu wspólnego, odnosząc 18. zwycięstwo w zawodach tej rangi.

Dziesiątka najlepszych sportowców Polski 2010 roku w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i TVP:

1. Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie)

2. Tomasz Gollob (żużel)

3. Adam Małysz (skoki narciarskie)

4. Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie)

5. Tomasz Adamek (boks)

6. Sławomir Szmal (piłka ręczna)

7. Piot Małachowski (lekkoatletyka)

8. Tomasz Majewski (lekkoatletyka)

9. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)

10. Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska, Katarzyna Bachleda-Caruś (łyżwiarstwo szybkie)

Wyróżnienia:

Drużyna Roku - reprezentacja Polski w żużlu, mistrzowie świata

Trener Roku - Aleksander Wierietielny (szkoleniowiec Justyny Kowalczyk)

Impreza Roku - Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Warszawie

Gospodarz Roku Imprez Sportowych - Bydgoszcz

Odkrycie Roku - mistrz świata w podnoszeniu ciężarów Adrian Zieliński

Animator Amatorskich Imprez Sportowych - Tomasz Zabielski (koordynator turnieju piłkarskiego "Z podwórka na stadion")

Najlepszy Projekt Medialny - Telewizja Polska (za obsługę zimowych igrzysk w Vancouver)

Superchampion - reprezentant Polski w piłce ręcznej Karol Bielecki oraz złoty i brązowy medalista olimpijski w gimnastyce sportowej w skoku Leszek Blanik

Dotychczasowi zwycięzcy plebiscytu "Przeglądu Sportowego"

1926 Wacław Kuchar

1927 Halina Konopacka

1928 Halina Konopacka

1929 Stanisław Pietkiewicz

1930 Stanisława Walasiewicz

1931 Janusz Kusociński

1932 Stanisława Walasiewicz

1933 Stanisława Walasiewicz

1934 Stanisława Walasiewicz

1935 Roger Verey

1936 Jadwiga Jędrzejowska

1937 Jadwiga Jędrzejowska

1938 Stanisław Marusarz

1948 Aleksy Antkiewicz

1949 Zdobysław Stawczyk

1950 Helena Rakoczy

1951 Zygmunt Chychła

1952 Zygmunt Chychła

1953 Leszek Drogosz

1954 Janusz Sidło

1955 Janusz Sidło

1956 Elżbieta Krzesińska

1957 Jerzy Pawłowski

1958 Zdzisław Krzyszkowiak

1959 Edmund Piątkowski

1960 Józef Szmidt

1961 Ireneusz Paliński

1962 Teresa Ciepły

1963 Ryszard Parulski

1964 Józef Szmidt

1965 Irena Kirszenstein

1966 Irena Kirszenstein

1967 Sobiesław Zasada

1968 Jerzy Pawłowski

1969 Waldemar Baszanowski

1970 Teresa Sukniewicz

1971 Ryszard Szurkowski

1972 Witold Woyda

1973 Ryszard Szurkowski

1974 Irena Szewińska

1975 Zygmunt Smalcerz

1976 Irena Szewińska

1977 Janusz Peciak

1978 Józef Łuszczek

1979 Jan Jankiewicz

1980 Władysław Kozakiewicz

1981 Janusz Peciak

1982 Zbigniew Boniek

1983 Zdzisław Hoffman

1984 Andrzej Grubba

1985 Lech Piasecki

1986 Andrzej Malina

1987 Marek Łbik i Marek Dopierała

1988 Waldemar Legień

1989 Joachim Halupczok

1990 Wanda Panfil-Gonzalez

1991 Wanda Panfil-Gonzalez

1992 Waldemar Legień

1993 Rafał Kubacki

1994 Andrzej Wroński

1995 Paweł Nastula

1996 Renata Mauer

1997 Paweł Nastula

1998 Robert Korzeniowski

1999 Tomasz Gollob

2000 Robert Korzeniowski

2001 Adam Małysz

2002 Adam Małysz

2003 Adam Małysz

2004 Otylia Jędrzejczak

2005 Otylia Jędrzejczak

2006 Otylia Jędrzejczak

2007 Adam Małysz

2008 Robert Kubica

2009 Justyna Kowalczyk

2010 Justyna Kowalczyk

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Justyna

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje