Kongres ciężarowej federacji - konflikt, bojkot, pojednanie

Obradujący w Malezji Kongres Światowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF) poprzedził wtorkowy konflikt na linii prezes - sekretarz generalny, EWF (europejska federacja) i bojkot obrad Komitetu Wykonawczego przez połowę członków. W środę nastąpiło pojednanie.

- To bardziej taktyczne zawieszenie broni, niż autentyczne pojednanie oponentów - powiedział rzecznik prasowy Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów Jacek Korczak-Mleczko.

Reklama

Zaznaczył, że Polska w osobie Zygmunta Wasieli, który jest wiceprezydentem zarówno europejskiej jak i światowej federacji, w tym konflikcie dyplomatycznie przyjęła postawę realistyczną i rozumiejącą racje kierownictwa IWF.

- Można się jednak spodziewać, iż grupa skupiona wokół prezesa EWF Włocha Antonio Urso i jego rodaka sekretarza generalnego Marino Casadei oraz sekretarza generalnego IWF Chińczyka Ma Wenguanga, w dalszym ciągu będzie negowała działania prezydenta IWF Węgra Tamasa Ajana na arenie międzynarodowej. I to chyba aż do Kongresu Sprawozdawczo-Wyborczego na początku kwietnia 2013 roku - dodał Korczak-Mleczko.

Obrady zdominowały długie dyskusje odnośnie polityki finansowej i demokracji wewnątrz IWF oraz w jej kierowniczych gremiach. Głos zabierali przedstawiciele wielu narodowych federacji. Obserwatorzy podkreślają, że "jak zawsze w sytuacji kryzysowej Ajan wykazał się wielkimi zdolnościami dyplomatycznymi i opanowaniem".

Tamas Ajan i Ma Wenguang przyjęli zaproszenie z Polski i będą obecni na mistrzostwach Europy juniorek i juniorów do lat 17, które 22 sierpnia rozpoczną się w Ciechanowie.

Dużo czasu poświęcono sprawom stosowania niedozwolonych środków wspomagających.

- Gratulacje dla członka Komisji Rewizyjnej PZPC Marka Drzewowskiego, który jako pierwszy na portalu Polskiej Sztangi ujawnił, iż podczas kwietniowych ME w Kazaniu wykryto siedem przypadków dopingu, a wpadło dwóch Rosjan, Ormianka i Ormianin, Holenderka, Izraelczyk i Rumun. Natomiast w majowych MŚ juniorów do lat 17 w Limie przyłapano jednego Europejczyka oraz zawodniczki z Aruby, Portoryko i sztangistę ze Sri Lanki - powiedział Korczak-Mleczko.

"Teraz czekamy na nazwiska delikwentów, nie mogąc się jednak oprzeć wrażeniu, iż polityka informacyjna IWF jest dość archaiczna i zawsze w niedoczasie" - wspomniał rzecznik PZPC.

Od czwartku do 7 lipca w malezyjskim Penang, w 37. mistrzostwach świata juniorów i 17. juniorek do lat 20 ciężary podnosić będzie siedem polskich zawodniczek i czterech zawodników. W sumie wystąpi 139 kobiet i 140 mężczyzn z 50 krajów.

Reprezentacja Polski:

juniorki

Katarzyna Feledyn (53 kg, Wisła Puławy)

Katarzyna Grabarczyk (58 kg, LKS Ekopak Dobryszyce)

Martyna Mędza (63 kg, WLKS Siedlce Iganie Nowe)

Patrycja Piechowiak (69 kg, Budowlani Nowy Tomyśl)

Małgorzata Wiejak (75 kg, Wisła Puławy)

Katarzyna Portka (+75 kg, Znicz Biłgoraj)

Magdalena Pasko (+75 kg, Lechia Sędziszów Małopolski)

juniorzy

Łukasz Krawczyk (77 kg, LKS Ekopak Dobryszyce)

Krystian Sroka (85 kg, Tarpan Mrocza)

Paweł Jurecki (105 kg, Tarpan Mrocz)

Martin Kochański (+105 kg, Stal Grudziądz)

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ciężarów

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje