Kolejny sukces niepełnosprawnego sportowca - Polaka

Pod koniec kwietnia odbył się XXV Maraton Hamburski - świetnie spisał się na nim handbiker (niepełnosprawny kolarz ręczny) Arkadiusz Skrzypiński, zawodnik Team Sopur /Vobis Start Szczecin. Skrzypiński uplasował się na drugiej pozycji - lepiej na trasie poradził sobie tylko jego kolega z zespołu, Vico Merklein.

Dwaj koledzy z drużyny zaatakowali już na początku 42-kilometrowej trasy - Skrzypiński i Merklein objęli prowadzenie na drugim kilometrze i nie oddali go do końca maratonu. Ostatecznie Niemiec pokonał trasę w 1:06.24 (to nowy rekord), zaś Polak dotarł na metę zaledwie 20 sekund później.

Rekordowa lokomotywa

Reklama

- Już po dwóch kilometrach, ku zaskoczeniu wszystkich rywali, Vico Merklein i ja zaatakowaliśmy. Konkurenci zapewne myśleli, że tylko wychodzimy na przód dać zmianę, a ta nasza lokomotywa zatrzymała się dopiero na mecie, bijąc przy okazji rekord trasy - relacjonuje zawodnik.

Skrzypiński do zawodów stanął z przeziębieniem - mimo to zawodnikom udało się w 100 procent wykonać przygotowany przed imprezą plan i na metę dojechali z ponad 6-minutową przewagą nad resztą uczestników. W realizacji planu uczestniczył jeszcze trzeci kolega z drużyny - Libańczyk Edward Maalouf, którego zadaniem było zniechęcanie konkurentów do pościgu.

Teraz Arkadiusz Skrzypiński przygotowuje się do kolejnej ważnej imprezy kolarskiej - 17-22 sierpnia w Baie-Comeau (Kanada) odbędą się Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Paraolimpijskim. W maju, we Włoszech i Francji będzie jeszcze walczył o punkty kwalifikacyjne do paraolimpiady w Londynie.

"Arek przyzwyczaił nas już do tego, iż na każdych kolejnych zawodach dostarcza niesamowitych emocji i radości. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że możemy wspierać tak wyjątkowego człowieka i wspaniałego sportowca" - mówi Lesław Ródź, Specjalista ds. Marketingu i PR.

Zawodnik klubu KSI Start Szczecin zaczął współpracę z firmą Vobis w 1998 roku.

Londyn 2012

Warto dodać, że najbardziej utalentowanego polskiego handbikera od 12 lat wspiera firma Vobis - zaledwie przed kilkoma dniami dokonano kolejnego przedłużenia umowy sponsorskiej. Dzięki temu Arkadiusz Skrzypiński będzie mógł m.in. spokojnie przygotowywać się do paraolimpiady w Londynie 2012 - szczeciński zawodnik uznawany jest za jednego z medalowych "pewniaków" tej imprezy.

Skrzypiński jest niepełnosprawny od urodzenia, porusza się o kulach, ale mimo to od lat jest aktywnym sportowcem. Zaczynał od strzelectwa, ale później zajął się kolarstwem ręcznym. I to był strzał w dziesiątkę. Jego osiągnięcia w tej dziedzinie są imponujące, dość wspomnieć, że od roku jest członkiem najlepszej na świecie drużyny kolarstwa ręcznego - Team Sopur.

Lista jego osiągnięć jest wyjątkowo długa - znalazły się na niej m.in. tytuł Sportowca Roku 2008 na świecie według Achilles International, zwycięstwo w Boston Marathon 2008/09, zwycięstwo w New York City Marathon 2009, tytuł Kolarskiego Mistrza Polski 2009, zwycięstwo w Tour of Britain 2006, zwycięstwo w "Wild West" Hand Cycling Tour 2007 (Perth, Australia) czy brązowy medal Mistrzostw Europy (start wspólny, 2006).

Dodajmy, że tylko w sezonie 2009 Arkadiusz Skrzypiński wziął udział w 30 startach na całym świecie, zaś w Polsce zgromadził w tym czasie komplet zwycięstw.

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: zawodnik | niepełnosprawny | Szczecin | kolega | team | start

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama