Kolarskie MŚ: 22 "Biało-czerwonych" wystartuje w Kopenhadze

W poniedziałek w Kopenhadze rozpoczną się 78. mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym z udziałem licznej, 22-osobowej reprezentacji Polski. Tęczowej koszulki w najważniejszej konkurencji, wyścigu ze startu wspólnego elity, bronić będzie Norweg Thor Hushovd.

Trasy w nizinnej Danii nie należą do trudnych, w sam raz dla Szwajcara Fabiana Cancellary, który będzie miał szansę zdobyć piąty tytuł mistrza świata w jeździe indywidualnej na czas. W wyścigu elity najwyżej stoją szanse sprinterów.

Reklama

Polacy pojadą w składzie: Michał Kwiatkowski, Bartosz Huzarski, Michał Gołaś, Maciej Bodnar, Maciej Paterski i Jarosław Marycz. Są to wyłącznie kolarze z zagranicznych grup zawodowych. W jeździe indywidualnej na czas wystartują Bodnar i Kwiatkowski.

- Mamy dwóch mocnych czasowców, których stać na dobry wynik. A takim będzie powtórzenie dziewiątego miejsca, jakie Bodnar zajął przed rokiem w Australii - powiedział selekcjoner kadry elity Piotr Wadecki.

Wadecki nie ukrywa, że w wyścigu ze startu wspólnego o sukcesy może być trudno. - Dobrze wiemy, że nie jesteśmy faworytami, ale w tym roku mamy bardzo mocny skład, być może najmocniejszy w ostatnich latach. Nasze najsilniejsze punkty to Kwiatkowski, Gołaś, być może Paterski. Jest szansa pojechać dobry wyścig, a miejsce w pierwszej dziesiątce, po latach posuchy, byłoby bardzo dobre - ocenił.

W drużynie młodzieżowców zwraca uwagę nazwisko złotego medalisty ubiegłorocznych mistrzostw Europy z Ankary Piotra Gawrońskiego. W tym roku zadebiutował w Tour de Pologne i brał udział w ucieczce na etapie do Katowic.

W grupie kobiet liderką jest Sylwia Kapusta, która w lipcu zajęła ósme miejsce w silniej obsadzonym wyścigu Giro d'Italia, a w trwającym obecnie wyścigu Dookoła Toskanii zajmuje po trzech etapach piątą pozycję.

Skład reprezentacji Polski elity na MŚ w Kopenhadze:

mężczyźni

elita

wyścig ze startu wspólnego: Michał Kwiatkowski (Radioshack), Bartosz Huzarski (NetApp), Michał Gołaś (Vacansoleil), Maciej Bodnar, Maciej Paterski (obaj Liquigas), Jarosław Marycz (Saxo Bank); jazda indywidualna na czas: Kwiatkowski, Bodnar

młodzieżowcy (do lat 23)

wyścig: Piotr Gawroński (Pacific Toruń), Kamil Gradek (GKS Cartusia Kartuzy), Łukasz Wiśniowski (Pacific Toruń), Grzegorz Stępniak (Stal Grudziądz), Grzegorz Haba (Pogoń Mostostal Puławy), jazda na czas: Gawroński, Gradek

juniorzy

wyścig: Patryk Komisarek (Stal Grudziądz), Arkadiusz Owsian (Pacific Toruń), Paweł Samol (GK Gliwice); jazda na czas: Wojciech Sykała (GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne)

kobiety

elita

wyścig: Paulina Brzeźna-Bentkowska (LKS Dzierżoniów), Sylwia Kapusta-Szydlak (Gauss), Małgorzata Jasińska (SC Michela Panini Rox)

juniorki

wyścig: Katarzyna Niewiadoma (WKLS Krakus BBC Czaja), Katarzyna Wilkos (Azalia Brzóza Królewska), Katarzyna Kirschenstein, Alicja Komoś (obie Ziemia Darłowska); jazda na czas: Niewiadoma, Wilkos.

Program mistrzostw:

poniedziałek - jazda na czas juniorek i młodzieżowców

wtorek - jazda na czas juniorów i elity kobiet

środa - jazda na czas elity mężczyzn

czwartek - dzień przerwy

piątek - wyścigi juniorek i młodzieżowców

sobota - wyścigi juniorów i elity kobiet

niedziela - wyścig elity mężczyzn

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Thor Hushovd | kolarstwo | Kopenhaga

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama