Kajakarskie MŚ: Siemionowski wiedział, że zdobędzie złoto

"Nie jestem zaskoczony sukcesem Siemionowskiego. On już w sobotę wiedział, że zdobędzie złoto" - powiedział prezes Polskiego Związku Kajakowego Józef Bejnarowicz. W niedzielę zawodnik Zawiszy Bydgoszcz został w Szeged mistrzem świata na dystansie 200 m.

"W sobotę Piotr poprosił o wyłączenie ze sztafety, bo chciał się skoncentrować tylko na tym starcie. Czuł się doskonale fizycznie i psychicznie. Wiedział, że zdobędzie złoty medal" - podkreślił Bejnarowicz.

Reklama

23-letni Siemionowski na Węgrzech potwierdził dominację na tym dystansie. Wcześniej był mistrzem Europy i zwyciężył w prestiżowych zawodach Pucharu Świata w Duisburgu.

Prezes PZKaj. nie chciał jednak jednoznacznie zadeklarować, że Siemionowski może być już pewny występu w przyszłorocznych igrzyskach w Londynie. "Na razie mamy miejsce dla Polski. O ostatecznym składzie sprinterów zadecyduje trener Mariusz Słowiński" - podkreślił Bejnarowicz.

Siemionowski jest zawodnikiem Zawiszy Bydgoszcz, gdzie przygotowuje się pod okiem Słowińskiego. Mistrz świata pochodzi z Mrągowa, gdzie rozpoczął treningi pod opieką Andrzeja Matysiaka. Przed rokiem wywalczył brązowy medal mistrzostw świata w Poznaniu.

Siemionowski podkreśla, że trening sprinterski znacząco różni się od ćwiczeń zawodników pływających na dłuższych dystansach. "Dziennie przepływam tylko 12-15, maksymalnie 20 kilometrów. Sporo ćwiczę na siłowni, trochę biegam. Na wodzie wykonujemy krótki wysiłek: 20 sekund na maksa i przerwa, potem znów 20 sekund i znów przerwa. Sprint ma swoją specyfikę: pracują bark i ręce, liczą się takie czynniki, jak panowanie nad kajakiem i wiatrem, czucie wody" - mówił po sukcesie w Belgradzie.

Podkreślał, że trenuje praktycznie przez cały rok (w Zawiszy ma sparingpartnera Piotra Mazura). Jedynie we wrześniu może sobie pozwolić na tydzień czy dwa urlopu.

* * *

Piotr Siemionowski (ur. 6 czerwca 1988)

Jest zawodnikiem Zawiszy Bydgoszcz. Złoty medalista mistrzostw świata w konkurencji kajaków w 2011 roku w Szeged na dystansie 200 m. Rok wcześniej, w Poznaniu, zdobył brązowy medal również na dystansie 200 m.

Największe sukcesy:

mistrzostwa świata

złoty medal: Szeged 2011, K-1 200 m

brązowy medal: Poznań 2010, K-1 200 m

Mistrzostwa Europy

złoty medal: Belgrad 2011, K-1 200 m

srebrny medal: Trasona 2010, K-1 200 m

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: mistrz świata | kajakarstwo

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje