Kadra Wenty rusza do boju o Euro 2012. Na początek Ukraina

Czwartkowym meczem z Ukrainą na stołecznym Torwarze polscy piłkarze ręczni rozpoczną rywalizację w grupie 3 eliminacji mistrzostw Europy 2012. Pozostałymi rywalami są Słowenia i Portugalia.

Organizatorem turnieju finałowego ME w styczniu 2012 roku będzie Serbia. Obrońcami tytułu są Francuzi. Z każdej z siedmiu grup awansują po dwie najlepsze drużyny. Ostatnią kolejkę spotkań kwalifikacyjnych zaplanowano na 11/12 czerwca 2011 roku.

Reklama

Trener Bogdan Wenta ma do dyspozycji prawie wszystkich najlepszych zawodników, poza Krzysztofem Lijewskim, który przechodzi rekonwalescencję po operacji barku.

Do kadry po dwuletniej przerwie powrócił były kapitan drużyny narodowej Grzegorz Tkaczyk (ostatni raz w biało-czerwonych barwach grał podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie). Występy w reprezentacji kontynuuje również Karol Bielecki, który w czerwcu stracił oko podczas towarzyskiego meczu z Chorwacją w Kielcach i wydawało się, że zakończy karierę.

Obaj zawodnicy niemieckiego Rhein-Neckar Loewen za najgroźniejszego przeciwnika w grupie uznają Słoweńców, choć przestrzegają także, żeby nie lekceważyć Ukraińców.

- Na pewno trzeba rywali brać poważnie. Ukraina i Słowenia to zespoły mocne i w żadnym meczu nie możemy zagrać na 50 procent, tylko maksymalnie skoncentrowani i przygotowani na 100 procent - powiedział Bielecki.

- Najtrudniejszym rywalem jest Słowenia. Przynajmniej na papierze - dodał Tkaczyk.

Według Marcina Lijewskiego, medalisty MŚ 2007 i 2009 podczas których uznano go za najlepszego zawodnika na prawym rozegraniu, spotkania z drużyną z Bałkanów "będzie takim małym finałem grupy".

Po raz pierwszy eliminacje ME odbywają się w grupach z pominięciem rundy play off.

Cezary Osmycki

Skład reprezentacji Polski na mecz z Ukrainą:

bramkarze - Piotr Wyszomirski (Azoty Puławy), Sławomir Szmal (Rhein-Neckar Loewen, Niemcy)

w polu - Mariusz Jurasik, Michał Jurecki, Rosiński Tomasz, Patryk Kuchczyński, Piotr Grabarczyk, Mateusz Jachlewski (wszyscy Vive Targi Kielce), Robert Orzechowski (MMTS Kwidzyn), Karol Bielecki, Grzegorz Tkaczyk (obaj Rhein-Neckar Loewen), Marcin Lijewski (HSV Hamburg), Tomasz Tłuczyński, Artur Siódmiak (obaj TuS N-Luebbecke, Niemcy), Bartosz Jurecki (S.C. Magdeburg, Niemcy), Bartłomiej Jaszka (Fuechse Berlin), Mariusz Jurkiewicz (Renovallia Ciudad Real, Hiszpania).

***

W meczu naszych rywali w grupie Słowenia pokonała w Celje Portugalię 34-31 (17-14)

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama