Janikowski i Raiders awansowali do playoff

Futboliści Oakland Raiders pokonali w San Diego tamtejszych Chargers 13-6 (3-0, 0-3, 7-0, 3-3), a Polak zdobył aż 7 punktów dla swojej drużyny. Sebastian Janikowski przed rokiem w San Diego rozegrał mecz życia, zdobywając wszystkie 15 punktów dla Raiders. W sobotę zaczęło się podobnie.

To właśnie Janikowski pod koniec pierwszej kwarty pewnie strzelił za 3 punkty z 20 jardów. Gospodarze odpowiedzieli fielgoalem z 26 jardów, kicker Chargers Steve Christie wyrównał na 3-3.

Po przerwie najpierw atak Chargers przerwal Darrell Russell, któremu NFL cofnęła zawieszenie za używanie extasy. Kilka zagrań później Gannon 15 jardowym podaniem do Jerry Rice`a, skrzydłowemu Raiders otworzył drogę do linii końcowej i po podwyższeniu Janikowskiego było 10-3 dla Oakland. Krytykowana za poprzednie mecze obrona Raiders rozgrywała bardzo dobre spotkanie, miejscowi niewiele mogli wskórać, a rewelacyjny WilliamThomas znów przejął podanie Flutiego. Raiders jednak nie wykorzystali okazji, ponieważ Charlie Garner naciskany wypuścił piłkę, którą znów przejęli gospodarze. Miejscowi nie zakończyli jednak akcji przyłożeniem, a tylko Christie kopnął z 31 jardów fieldgoal.

W meczu oba zespoły popełniały błędy, nawet Tim Brown wypuścił złapaną piłkę po puncie. Spowodowało to, że Chargers dostali piłkę w prezencie na 25-tym jardzie. Również kiksy zdarzały się Gannonowi i Rice'owi, jednak obrońcy z Oakland na czele z Thomasem, Russellem, czy Woodsonem grali jak natchnieni, co pozwoliło utrzymać przewagę 10-6  aż do ostatniej minuty meczu. Wtedy to na boisko wyszedł Sebastian Janikowski. Jego strzał z 31 jardów próbowali blokować zdesperowani Chargers, jednak Polak potężnym uderzeniem nie dał im żadnych szans.

Janikowski tym celnym strzalem ustalił wynik meczu na 13-6, zapewniając dziesiąte zwycięstwo Raiders w sezonie, a tym samym triumf w Zachodniej Dywizji AFC i awans do play-off. W pozostałych trzech meczach sezonu zasadniczego grać będą o wywalczenie jak najlepszej pozycji na zakończenie pierwszej fazy rozgrywek.

Jeżeli zajmą co najmniej drugie miejsce w AFC, ominą pierwszy tydzień playoff  i zagrają dopiero ze zwycięzcą barażów. Janikowski jest w ścislej czołówce kopaczy NFL, w różnych statystykach zajmuje on najdalej trzecie miejsce i wciąż prowadzi w głosowaniu fanów na najlepszego kickera konferencji AFC.

Za  tydzień, w sobotę wielki mecz w Oakland, przeciwnikiem Raiders będą Tennessee Titans.