GP Wielkiej Brytanii: Wielka niespodzianka - Martin Dugard!

W Coventry zabrakło takich emocji jak wcześniej. John Jorgensen za Rafała Dobruckiego, a Jason Lyons za Tomasza Golloba - to wynik kontuzji obu polskich żużlowców. Tym samym po raz pierwszy w edycji Grand Prix indywidualnych mistrzostw świata na żużlu na starcie zabrakło Polaka. - Szkoda, że zabraknie w tym turnieju Tomasza, ale takie jest żużlowe życie. Każdy z nas zanotował już wiele kontuzji - stwierdził przed startem w Coventry lider klasyfikacji generalnej GP, Szwed Tony Rickardsson, który przed rokiem był na angielskim torze najlepszy. Tym razem jechał znacznie gorzej i był dopiero szósty. Niespodziewanie triumfował jadący z "dziką kartą" Anglik Martin Dugard, wyprzedzając Ryana Sullivana, Marka Lorama i Jasona Lyonsa. Tym samym w klasyfikacji generalnej prowadzenie objął Anglik Loram.

W trzecim biegu na ostatnich metrach Amerykanin Greg Hancock wyprzedził Briana Andersena i zajął drugą lokatę za pewnie wygrywającym Jimmym Nilsenem. To był najciekawszy bieg pierwszej serii kwalifikacji, choć w kolejnym biegu o awans walczył zaciekle, acz bezskutecznie Australijczyk Todd Wiltshire. W końcówce zdefektował mu motocykl. Jednak już w kolejnym biegu Wiltshire potwierdził dobrą formę. Wygrał start i prowadzenia już nie oddał, awansując do kolejnej rundy turnieju w Coventry. Z zawodami rozstali się natomiast dwaj Duńczycy - Brian Karger i Brian Andersen. Ich los za moment podzielili Anglik Andy Smith i kolejny Duńczyk John Jorgensen.

Reklama

W 7. i 8. biegu rozstrzygano kwestię pierwszych awansów do fazy zasadniczej. Uczynił to bez problemów Anglik Martin Dugard i Szwed Henka Gustafsson - w 7. biegu, a także Australijczyk Ryan Sullivan i Amerykanin Greg Hancock - w 8. biegu.

W kolejnym Wiltshire wspaniale wystartował i wygrał przed Nilsenem. Obaj awansowali do fazy zasadniczej. Odpadli zaś Anglik Joe Screen i Czech Antonin Kasper. Screen, nie dość że jeździł fatalnie, to dwukrotnie wylądował na torze. Bracia Peter i Mikael Karlsson awansowali z biegu 10. Dwaj rodacy Screena - Carl Stonehewer i Lee Richardson podzielili jego los, sprawiając tym samym zawód miejscowym kibicom.

Wreszcie mogła się rozpocząć najważniejsza faza turnieju w Coventry.

W pierwszym biegu tej fazy pojawił się na torze trzykrotny mistrz świata Szwed Tony Rickardsson. Jego rywalami byli Stefan Danno, Hancock i Dugard. Właśnie dwaj ostatni sprawili chyba sporą niespodziankę, ogrywając mistrza świata. W kolejnym biegu też nie zabrakło niespodzianki, bo Sullivan nie dał się wyprzedzić Billy'emu Hamillowi, któremu ostatecznie zdefektował motocykl. Bieg wygrałby Jason Crump, ale przepuścił na ostatnich metrach Sullivana, by w 18. biegu nie jechać z pierwszego, fatalnego jak do tej pory, toru. W 17. natomiast, dzięki temu zabiegowi taktycznemu, Crump miał jechać z trzeciego pola startowego.

W kolejnym biegu dwa czołowe miejsca zajęli M. Karlsson i Wiltshire. Jeden z faworytów turnieju - Mark Loram wygrał następny bieg, wyprzedzając Leigha Adamsa. Loram potwierdził świetne przygotowanie do zawodów.

W 15. biegu przed ostatnia szansą stanął Tony Rickardsson. Mimo że startował z pierwszego pola, wygrał w wielkim stylu, wyprzedzając Jasona Lyonsa. Z turniejem pożegnali się Nilsen i Hamill, który przewrócił się, ale podniósł motocykl i pojechał dalej, tyle że na końcu stawki. Będący w wielkiej formie Amerykanin fatalnie żegnał się z Coventry, gdzie na co dzień jeździ w lidze angielskiej.

Mając za przeciwników trzech Szwedów Anglik Chris Louis stanął przed trudnym zadaniem. Najpierw jednak bieg przerwano, a w powtórce aż trzej żużlowcy wylądowali na bandzie. Tylko Gustafsson nie ucierpiał. Peter Karlsson szybko podniósł się, ale Danno i Louis długo nie mogli podnieść się z toru. Jednak doszło do kolejnego startu w biegu 16. Wygrał P. Karlsson przed Louisem, który wyprzedził na ostatnich metrach Szweda Danno. Ten ostatni odpadł razem z rodakiem, Gustafssonem.

W walce o półfinał fatalnie wystartował Rickardsson. Wyprzedzili go Louis i Dugard, ale Szwed nie dał za wygraną. Na dystansie odrobił straty do Louisa i jechał na drugiej pozycji za Dugardem. Louis i Wiltshire w tym momencie zakończyli udział w zawodach.

W kolejnym biegu o półfinał startowali znowu razem bracie Karlssonowie. Niespodziewanie jednak awansował Lyons, a wraz z nim Hancock.

Pierwszy półfinał to walka Amerykanina Hancocka, Anglików Loram i Dugard oraz Australijczyk Adams. Ze startu najlepiej wyszedł Hancock, ale wspaniała szarża ostatniego Dugarda dała mu nieoczekiwanie prowadzenie. Za moment Hancocka wyprzedził Loram i tym samym obaj Anglicy awansowali do wielkiego finału turnieju w Coventry.

W drugim świetnie do tej pory jadący rezerwowy Lyons miał za rywali Crumpa, Sullivana i Rickardssona. W pierwszym wirażu nie atakowany przez nikogo upadł Australijczyk Crump. Bieg przerwano, a Crumpa wykluczono za przerwanie półfinałowego wyścigu. W powtórce Rickardsson znowu źle startował. Lyons wywiózł mistrza świata na zewnątrz toru, a jednak Szwed wyprzedził na dystansie Lyonsa. Anglik nie dał za wygraną i atakował do końca. Opłacało się, bo na mecie o pół koła wyprzedził Rickardssona, którego wykluczyło to z wielkiego finału. Przed nimi metę przekroczył Sullivan. Tym samym w wielkim finale znalazło się po raz pierwszy w Grand Prix miejsce dla dwóch zawodników spoza regularnego składu mistrzowskich turniejów!

W finale B o punkty i miejsca 5-8 walczyli: Rickardsson, Hancock (obaj zajęli 1. i 3. miejsce w Coventry przed rokiem), Adams (6.) i Crump (5.). Mistrz świata pokazał, że tym razem starty nie były jego mocną stroną. Mimo to dojechał do mety na drugim miejscu (14 pkt), wyprzedzony tylko przez Adamsa (15 pkt). Trzeci był Hancock (12 pkt), który wyprzedził Crumpa (10 pkt).

W wielkim finale pierwsze pole startowe wybrał Sullivan , trzecie pole wybrał Dugard, drugie Loram, zaś czwarte pozostało dla Lyonsa. Dugard (25 pkt) nie dał szans Sullivanowi (20 pkt), Loramowi (18 pkt) i Lyonsa (16 pkt). Wielka niespodzianka, wspaniały finał A!

Wyniki:

 1. Martin Dugard     25 pkt do klas. Grand Prix
 2. Ryan Sullivan     20
 3. Mark Loram      18
 4. Jason Lyons      16
 5. Leigh Adams      15
 6. Tony Rickardsson   14
 7. Greg Hancock     12
 8. Jason Crump      10
Klasyfikacja generalna po czterech z sześciu turniejów GP:
 1. Loram         73 pkt
 2. Rickardsson      69
 3. Hamill        56
 4. Crump         52
 5. Louis         51
 6. Sullivan       48
 7. Wiltshire       48
 8. Adams         47
 9. Gollob        43
10. Nilsen        32
... 
22. Dobrucki (Polska)   10
26. Ułamek         6
Dowiedz się więcej na temat: motocykl | półfinał | john | Grand Prix | bieg | szwed | niespodzianka | Anglik

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL