Giro d'Italia: Pineau wygrał 5. etap

Francuz Jerome Pineau z ekipy Quick Step wygrał w miejscowości Novi Ligure piąty etap wyścigu kolarskiego Giro d'Italia. Różową koszulkę lidera zachował Włoch Vincenzo Nibali (Liquigas).

Pineau wyprzedził na finiszu dwóch towarzyszy ucieczki - swojego rodaka Juliena Foucharda i Japończyka Yukiyę Arashiro. Peleton na ostatnich kilometrach mocno przyspieszył, ale nie zdołał doścignąć śmiałków, tracąc do nich cztery sekundy. Na czele zasadniczej grupy przyjechał Amerykanin Tyler Farrar.

W środku peletonu ukończyli etap obaj Polacy - Sylwester Szmyd i Maciej Bodnar. Nie zmieniły się ich pozycje w klasyfikacji generalnej: Szmyd nadal jest 61., a Bodnar 154.

30-letni Pineau wygrał pierwszy w karierze etap wielkiego wyścigu narodowego. W 2002 roku był bliski zwycięstwa etapowego w Tour de France, ale ostatecznie w Pau wyprzedził go inny kolarz francuski Patrice Halgand.

W Giro d'Italia Francuzi nie stawali na podium zwycięzców od 2005 roku, gdy w miejscowości Varazze triumfował Christophe Le Mevel.

W piątek szósty etap na pofałdowanej trasie z Fidanzy do Marina di Massa (172 km).

Wyniki 5. etapu, Novara - Novi Ligure (162 km):

1. Jerome Pineau (Francja/Quick Step) - 3:45.59
  2. Julien Fouchard (Francja/Cofidis)
  3. Yukiya Arashiro (Japonia/Bbox)      ten sam czas
  4. Tyler Farrar (USA/Garmin)           strata 4 s
  5. Gregory Henderson (Nowa Zelandia/Sky)
  6. Alessandro Petacchi (Włochy/Lampre)
  7. Graeme Brown (Australia/Rabobank)
  8. Andre Greipel (Niemcy/HTC-Columbia)
  9. Lucas Sebastian Haedo (Argentyna/Saxo Bank)