Finał Pucharu Davisa: Hiszpania - Australia 1:1

Lleyton Hewitt pokonał Alberta Costę, a Juan Carlos Ferrero wygrał z Patrickiem Rafterem w pierwszych meczach finału Pucharu Davisa rozgrywanego w Barcelonie. Hewitt po pasjonującym i dramatycznym pojedynku wygrał z Costą 3-6, 6-1, 2-6, 6-4, 6-4. Spotkanie w hali Palau Sant Jordi trwało 4 godziny i 9 minut. Australijczycy objęli więc prowadzenie 1:0.

W drugim meczu Rafter skreczował z powodu kontuzji w czwartym secie spotkania z Ferrero. Pierwszą partię Hiszpan przegrał 6-7 (4-7), by w następnych dwóch triumfować 7-6 (7-3), 6-2.

Decydujący o losach spotkania Hewitt - Costa okazał się dopiero piąty gem piątego seta, w którym Hewitt za trzecim break pointem przełamał serwis Hiszpana. Później dysponując lepszym serwisem obronił swoje podania (w ostatnim gemie Costa prowadził nawet 40-0) i zszedł z kortu jako zwycięzca.

Pierwsze trzy sety nie miały historii. W pierwszej i trzeciej partii na korcie dominował Costa, a w drugiej taka sama przewaga była udziałem Hewitta.

W czwartym secie przewagę zaczął osiągać młodszy Australijczyk, wyglądający na świeższego i dysponującego lepszą reakcją. Potwierdziło się to w ostatniej partii i Hewitt, dopingowany przez swoją dziewczynę Kim Clisters, wpadł po ostatniej piłce w objęcia trenera Johna Newcobme'a - niegdyś wybitnego tenisisty.

W niedzielę odbędą się dwa pojedynki singlowe, natomiast w sobotę mecz deblowy, w którym zmierzą się Hiszpanie Alex Corretja i Juan Balcells z australijską parą Mark Woodforde i Sandon Stolle.

Finał Pucharu Davisa

I dzień

Lleyton Hewitt (Australia) - Albert Costa (Hiszpania) 6-3, 1-6, 6-2, 4-6, 4-6

Juan Carlos Ferrero (Hiszpania) - Patrick Rafte (Australia) 6-7 (4-7), 7-6 (7-2), 6-2, 3-1 i krecz Raftera.