Fatih Terim - trener znad Bosforu

Były 35-krotny reprezentant Turcji w piłce nożnej, grający na pozycji obrońcy. Jako piłkarz był wicemistrzem Turcji w 1978 roku, wywalczył Puchar Turcji w 1975, 1981, 1984, finalista Pucharu Turcji z 1979 roku. Karierę trenerską rozpoczynał jako asystent w MKE Ankaragucu, później był już pierwszym szkoleniowcem tego zespołu. W 1990 roku otrzymał propozycję pracy z reprezentacją swojego kraju w roli asystenta trenera Seppa Piontka, jednocześnie prowadząc młodzieżową reprezentację Turcji do lat 21.

Fatih Terim (ur. 14 września 1953 w Adanie) - to właśnie właśnie Piontek uczył Terima nowoczesnej myśli szkoleniowej, którą nabywał podczas swojej pracy w Europie. Po trzech latach współpracy obydwu panów, Piontek zrezygnował z prowadzenia kadry a na swojego następce mianował Fatiha Terima.

Reklama

Czteredziestoletni wówczas Turek zaczął stawiać na niedoświadczonych i i zarazem nierozkapryszonych piłkarzy, uznając, że takie podejście do sprawy pomoże mu w zachowaniu dyscypliny w drużynie narodowej. Pierwszym efektem pracy Terima na stanowisku selekcjonera reprezentacji był awans do Mistrzostw Europy w 1996 roku. Na samym turnieju rozgrywanym na angielskich boiskach, młoda (średnia wieku 26 lat) reprezentacja Fatiha Terima radziła sobie bardzo słabo. Po nieudanych mistrzostwach trener kadry podał się do dymisji i zaczął pracę w Galatasaray Stambuł.

Terim z zespołem ze stolicy Turcji, święcił duże sukcesy, zdobywając trofea na krajowych boiskach, ale także zaznaczając swoją obecność na Starym Kontynencie, zdobywając w sezonie 1999-2000 Puchar UEFA. Po tym sukcesie, nazwisko Terima nie pozostawało już anonimowe, i na trenera posypały się oferty z solidnych Europejskich klubów.

Swoją karierę trenerską postanowił kontynuować we Włoszech, obejmując stanowisko szkoleniowca Fiorentiny. Okres pracy we Florencji był bardzo krótki, bo już zaledwie po 20 rozegranych kolejkach, został zwolniony. Pomocną dłoń do Terima wyciągnęli włodarze, przeżywającego wówczas kryzys Milanu, ale i tam Turek nie zagrzał długo miejsca.

Po nieudanej próbie podbicia Italii, rozczarowany szkoleniowiec wrócił do ojczyzny i po raz drugi został trenerem Galatasaray. Podczas dwuletniej pracy z tureckim zespołem nie udało mu się powtórzyć sukcesów z sezonu 1999-2000 i niezadowoleni prezesi podziękowali mu za współpracę. Kiedy w 2005 roku reprezentacji Turcji pod wodzą Ersuna Yanala przygotowywała się do barażowych meczów w ramach kwalifikacji do MŚ w Niemczech, szefowie tureckiej federacji piłkarskiej uznali, że młody trener nie podoła zadaniu i postanowili zaufać Terimowi zwalniając jednocześnie Yanala. Fatih Terim mimo pokładanych w nim nadziei, nie zdołał wprowadzić drużyny narodowej do niemieckiego mundialu, przegrywając barażowy dwumecz ze Szwajcarami.

Po tych wydarzeniach Fatih Terim postanowił podać się do dymisji , jednak po rozmowie z prezydentem piłkarskiej federacji Turcji panem Halukiem Ulusoyem zmienił zdanie i pozostał na na swoim stanowisku selekcjonera.

Dowiedz się więcej na temat: Puchar

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje