Diamentowa Liga - cztery rekordowe wyniki na zakończenie cyklu

Cztery najlepsze tegoroczne rezultaty na świecie - to plon finałowych zawodów lekkoatletycznej Diamentowej Ligi - Van Damme Memorial rozegranych w piątek w Brukseli. Na najwyższym stopniu podium i tym razem nie stanął żaden reprezentant Polski.

Z reprezentantów Polski najlepiej w Brukseli wypadła w rzucie dyskiem Żaneta Glanc, zajmując trzecie miejsce z rezultatem 62,78 m. Wygrała Chinka Li Yanfeng - 66,27 m.

Reklama

W Brukseli rekordzista świata Jamajczyk Usain Bolt przebiegł dystans 100 m w najlepszym tegorocznym czasie - 9,76.

Bolt na mecie nie krył zaskoczenia z uzyskanego rezultatu. "Taki dobry wynik, to dla mnie spora niespodzianka" - kilka razy powtarzał rekordzista świata. W końcu jednak stwierdził krótko: "Przyjechałem tutaj, aby wygrać, to był mój cel. A że bieg był szybki, to mnie także cieszy" - powiedział.

Na 200 m triumfował inny Jamajczyk Yohan Blake z czasem 19,26. To także najlepszy tegoroczny wynik i drugi w historii tej konkurencji, gorszy zaledwie o 0,07 s od rekordu świata ustanowionego przez Bolta dwa lata temu.

Blake, mistrz świata na 100 m z koreańskiego Daegu (Bolt został zdyskwalifikowany za falstart), także nie krył zaskoczenia swoim bardzo szybkim biegiem. "To niespodzianka, nie sądziłem, że po tak ciężkim sezonie stać mnie na taki rezultat. Ale to dobrze, liczę, że w Londynie już nikt nie będzie twierdził, że wygrałem przez przypadek" - zaznaczył Jamajczyk.

Kolejny najlepszy tegoroczny wynik - 26.43,16 uzyskał na 10 000 m dwukrotny mistrz olimpijski Etiopczyk Kenenisa Bekele. Wśród kobiet Amerykanka Moirgan Uceny przebiegła dystans 1 500 m w czasie 4.00,06 - najlepszym w tym roku.

Bekele, który z powodu poważnej kontuzji łydki w ubiegłym roku nie startował i liczył się nawet z możliwością zakończenia kariery sportowej, na bieżnie wrócił za namową przyjaciół i jest im za to bardzo wdzięczny.

"Nie sądziłem, że po ponad półtorarocznej przerwie w startach stać mnie na tak dobry rezultat. Ale teraz wiem, że jeszcze nie czas myśleć o zakończeniu kariery, tylko o igrzyskach w Londynie. Być może trzeci złoty medal olimpijski jest nadal w moim zasięgu" - przyznał Etiopczyk.

W biegu na 400 m Marcin Marciniszyn uplasował się na 7. pozycji z czasem 46,49. W nadchodzący wtorek jego rywalem w 2. Memoriale Kamili Skolimowskiej w Warszawie będzie reprezentant RPA, poruszający się na protezach nóg Oscar Pistorius, który w Brukseli był trzeci z czasem o ponad sekundę lepszym od Polaka.

Za zwycięstwa w klasyfikacji końcowej cyklu Diamentowej Ligi 16 lekkoatletów otrzymało po 40 tys. dolarów oraz czterokaratowe diamenty.

Wyniki

Mężczyźni

100 m:

1. Usain Bolt (Jamajka) 9,76 - najlepszy tegoroczny wynik na świecie

2. Nesta Carter (Jamajka) 9,89

3. Lerone Clarke (Jamajka) 10,05

końcowa klasyfikacja (po zawodach w Zurychu):

1. Asafa Powell (Jamajka) 18 pkt

2. Yohan Blake (Jamajka) 8

3. Nesta Carter (Jamajka) 4

200 m:

1. Yohan Blake (Jamajka) 19,26 - najlepszy tegoroczny wynik na świecie

2. Walter Dix (USA) 19,53

3. Nickel Ashmeade (Jamajka) 19,91

końcowa klasyfikacja:

1. Walter Dix (USA) 16 pkt

2. Yohan Blake (Jamajka) 8

3. Jaysuma Saidy Ndure (Norwegia) 5

400 m:

1. Jonathan Borlee (Belgia) 44,78

2. Kevin Borl?e (Belgia) 44,97

3. Oscar Pistorius (RPA) 45,46

..

6. Marcin Marciniszyn 46,49

końcowa klasyfikacja (po zawodach w Zurychu):

1. Kirani James (Grenada) 12 pkt

2. Jermaine Gonzales (Jamajka) 11

3. Christopher Brown (Bahamy) 6

800 m

1. David Rudisha (Kenia) 1.43,96

2. Mohamed Aman (Etiopia) 1.44,29

3. Asbel Kiprop (Kenia) 1.44,46.

4. Marcin Lewandowski (Polska) 1.44,53

końcowa klasyfikacja

1. David Rudisha (Kenia) 16 pkt

2. Asbel Kiprop (Kenia) 8

3. Alfred Kirwa Yego (Kenia) 5

..

6. Marcin Lewandowski (Polska) 4

5000 m:

1. Imane Merga (Etiopia) 12.58,32

2. Thomas Longosiwa (Kenia) 12.58,70

3. Vincent Chepkok (Kenia) 12.59,50

końcowa klasyfikacja:

1. Imane Merga (Etiopia) 15 pkt

2. Vincent Kiprop Chepkok (Kenia) 7

3. Dejen Gebremeskel (Etiopia) 4

10 000 m (niewliczany do klasyfikacji cyklu):

1. Kenenisa Bekele (Etiopia) 26.43,16 - najlepszy tegoroczny wynik na świecie

2. Lucas Rotisch (Kenia) 26.43,98

3. Galen Rupp (USA) 26.48,00

400 m ppł:

1. Javier Culson (Portoryko) 48,32

2. David Greene (W. Brytania) 48,78

3. Cornel Fredericks (RPA) 48,96

końcowa klasyfikacja:

1. David Greene (W. Brytania) 16 pkt

2. Javier Culson (Portoryko) 15

3. Cornel Fredericks (RPA) 4

trójskok:

1. Benjamin Compaore (Francja) 17,31

2. Sheryf El-Sheryf (Ukraina) 16,93

3. Alexis Copello (Kuba) 16,89

końcowa klasyfikacja:

1. Phillips Idowu (W. Brytania) 18 pkt

2. Alexis Copello (Kuba) 9

3. Benjamin Compaore (Francja) 8

tyczka:

1. Konstantinos Filippidis (Grecja) 5,72

2. Renaud Lavillenie (Francja) 5,72

3. Malte Mohr (Niemcy) 5,62

..

5. Mateusz Didenkow (Polska) 5,52

8. Łukasz Michalski (Polska) 5,42

końcowa klasyfikacja:

1. Renaud Lavillenie (Francja) 20 pkt

2. Malte Mohr (Niemcy) 12

3. Konstantinos Filippidis (Grecja) 10

kula:

1. Reese Hoffa (USA) 22,09

2. Christian Cantwell (USA) 22,07

3. Andrej Michniewicz (Białoruś) 21,56

..

6. Tomasz Majewski (Polska) 21,15

końcowa klasyfikacja:

1. Dylan Armstrong (Kanada) 17 pkt

2. Reese Hoffa (USA) 16

3. Christian Cantwell (USA) 11

4. Tomasz Majewski (Polska) 5

oszczep:

1. Matthias de Zordo (Niemcy) 88,36

2. Vadims Vasilevskis (Łotwa) 85,06

3. Fatih Avan (Turcja) 84,79

końcowa klasyfikacja:

1. Matthias De Zordo (Niemcy) 17 pkt

2. Andreas Thorkildsen (Norwegia) 14

3. Vadims Vasilevskis (Łotwa) 4

Kobiety

100 m:

1. Carmelita Jeter (USA) 10,78

2. Veronika Campbell-Brown (Jamajka) 10,85

3. Kelly-Ann Baptiste (Trynidad i Tobago) 10,90

końcowa klasyfikacja:

1. Carmelita Jeter (USA) 22

2. Veronica Campbell-Brown (Jamajka) 10

3. Kelly-Ann Baptiste (Trynidad i Tobago) 8

400 m:

1. Amantle Montsho (Botswana) 50,16

2. Novlene Williams-Mills(Jamajka) 50,72

3. Tatjana Firowa (Rosja) 50,84

końcowa klasyfikacja:

1. Amantle Montsho (Botswana) 28 pkt

2. Novlene Williams-Mills (Jamajka) 7

3. Tatyana Firova (Rosja) 2

1500 m:

1. Morgan Uceny (USA) 4.00,06 - najlepszy tegoroczny wynik na świecie

2. Mariem Alaoui Selsouli (Maroko) 4.00,77

3. Maryam Yusuf Jamal (Bahrajn) 4.01,40

..

12. Renata Pliś (Polska) 4.03,50

końcowa klasyfikacja:

1. Morgan Uceny (USA) 19 pkt

2. Maryam Yusuf Jamal (Bahrajn) 11

3. Anna Miszczenko (Ukraina) 6

100 m ppł:

1. Danielle Carruthers (USA) 12,65

2. Yvette Lewis (USA) 12,77

3. Kellie Wells (USA) 12,77

końcowa klasyfikacja:

1. Danielle Carruthers (USA) 19 pkt

2. Sally Pearson (Australia) 12

3. Kellie Wells (USA) 12

3000 m z przeszkodami:

1. Julia Saripowa (Rosja) 9.15,43

2. Habiba Ghribi (Tunezja) 9.16,57

3. Mercy Njoroge (Kenia) 9.20,09

końcowa klasyfikacja:

1. Milcah Chemos (Kenia) 20 pkt

2. Sofia Assefa (Etiopia) 10

3. Julia Saripowa (Rosja) 8

wzwyż:

1. Anna Cziczerowa (Rosja) 2,05

2. Jelena Ślesarenko (Rosja) 1,96

3. Ebba Jungmark (Szwecja) 1,93

końcowa klasyfikacja:

1. Blanka Vlasic (Chorwacja) 18 pkt

2. Anna Cziczerowa (Rosja) 14

3. Jelena Ślesarenko (Rosja) 4

trójskok:

1. Olga Saładucha (Ukraina) 14,67

2. Mabel Gay (Kuba) 14,58

3. Olga Rypakowa (Kazachstan) 14,49

..

8. Małgorzata Trybańska (Polska) 13,21

końcowa klasyfikacja:

1. Olga Saładucha (Ukraina) 24 pkt

2. Olga Rypakowa (Kazachstan) 6

3. Mabel Gay (Kuba) 5

dysk:

1. Li Yanfeng (Chiny) 66,27

2. Yarelis Barrios (Kuba) 65,33

3. Żaneta Glanc (Polska) 62,78

końcowa klasyfikacja:

1. Yarelis Barrios (Kuba) 14 pkt

2. Li Yanfeng (Chiny) 13

3. Nadine Mueller (Niemcy) 11

..

6. Żaneta Glanc (Polska) 2

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Diamentowa Liga

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje