Caster Semenya wygrała pierwszy bieg po badaniu płci

Mistrzyni świata Caster Semenya wygrała w czwartek swój pierwszy bieg po zakończeniu badań płci i zezwoleniu IAAF na kontynuowanie kariery. 19-letnia reprezentantka RPA zwyciężyła w fińskiej miejscowości Lappeenranta, ale 800 m pokonała w słabym czasie 2.04,22.

Jedenaście miesięcy temu, gdy biegła w Berlinie po złoty medal mistrzostw świata, uzyskała wynik 1.55,45.

Reklama

Mimo tego sukcesu, Semenya nie była magnesem dla mieszkańców leżącej nad jeziorem Saimaa, ok. 30 km od granicy z Rosją, 70-tysięcznej Lappeenranty. Za zwycięstwo w mityngu niskiej rangi otrzymała równie niską nagrodę - 500 euro.

"Wrócić na bieżnię po tak długiej przerwie, po niezbyt przyjemnych przeżyciach i przebiec 800 m w dwie minuty cztery sekundy, nie jest łatwo" - przyznała. Lekkoatletka RPA pozostanie jeszcze w Finlandii. W niedzielę wystartuje w Lapinlahti, po czym wróci do kraju i będzie trenować.

Gdy w sierpniu w Berlinie zdobyła złoty medal MŚ niemal natychmiast pojawiły się spekulacje na temat jej płci. IAAF zaleciło, by przeprowadzono dodatkowe badania. Na wyniki czekano dziesięć miesięcy. Przez ten okres zawodniczka nie mogła startować.

6 lipca Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych wydało oficjalne oświadczenie, w którym zezwoliło Semenyi na rywalizację we wszystkich zawodach rangi międzynarodowej, ale rezultatów testów płci nie ujawniono.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: IAAF | RPA | złoty medal | medal | złoty | bieg | Caster Semenya

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje