Biathlon - 10 km mężczyzn: Drugie złoto Bjoerndalena, Kozub 18.

Ole Einar Bjoerndalen wywalczył drugi złoty medal w biathlonie podczas XIX Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City. Norweg, triumfator biegu na 20 km, wygrał bieg na 10 km, wyprzedzając na mecie o 28,9 s Niemca Svena Fischera i o 53,1 Austriaka Wolfganga Pernera. Dwie setne sekundy zabrakło do miejsca na podium Niemcowi Ricco Grossowi.

Rywalizacja biathlonistów dobiegła końca kilkanaście minut po zakończeniu rywalizacji skoczków narciarskich. Tym samym broniący tytułu na tym dystansie z Nagano Bjoerndalen nie został pierwszym podwójnym złotym medalistą w Salt Lake City. Uprzedził go Simon Ammann.

Jednak 28-letni zawodnik i tak przeszedł do historii, gdyż został pierwszym biathlonistą, który w igrzyskach olimpijskich wywalczył trzy złote medale.

Sukces swojego rodaka podziwiała książęca para - książę Haakon i księżniczka Mette-Marit, którzy zmagania biathlonistów oglądali z loży honorowej wraz z szefem MKOl Jacques'em Rogge.

W biegu startowała czwórka reprezentantów Polski. Najlepszy z nich okazał się Wojciech Kozub, który zajął 18 miejsce tracąc do zwycięzcy 1.40,6 (czas 26.31,9, jedna runda karna).

Tomasz Sikora stracił do złotego medalisty 2.08,0 i został sklasyfikowany na 31. pozycji (26.59,3, jedna runda karna). Wiesław Ziemianin ze stratą 2.55,7 był 58. (27.47,0, dwie rundy karne), a Krzysztof Topór stracił do Bjoerndalena 3.10,9 i zajął 61. miejsce (28.02,2, trzy rundy karne).

Środowy sprint na 10 km był jednocześnie pierwszą częścią biegu na dochodzenie. W sobotę na 12,5-kilometrową trasę Bjoerndalen wyruszy 28,9 s przed Fischerem i stanie przed szansą wywalczenia trzeciego złotego medalu.

W biegu na dochodzenie wystartuje najlepszych 60 zawodników z biegu na 10 km, a więc w tym gronie znajdzie się trzech reprezentantów Polski - Kozub, Sikora i Ziemianin.

Zobacz wyniki

Dowiedz się więcej na temat: Salt Lake City | city | bjoerndalen | złoto | biathlon | złoto